В САЩ пазарът на недвижимите имоти се сгромолясва, но комунистическа Куба изглежда имунизирана срещу световната кредитна криза - пише автор на Spiegel. В Хавана в момента има бум в сделките с къщи и апартаменти. Спекулантите залагат на покачващите се цени и на ерата след Кастро.

Показателен е примерът на Оскар Алминаке - той току що завършва основния ремонт на старата си вила. Самият ремонт е бил трудно нещо, тъй като му се е наложило да търси майстори от провинцията - в столицата Хавана надниците са твърде високи. Две стаи от вилата се дават под наем на туристи, което е доходоносен бизнес, осигуряващ прехраната на мъжа и 82 годишната му майка, Кармен.

Вторият син на госпожата живее в Маями, както и много други нейни роднини. „Те винаги са ни съветвали да  поддържаме къщите в добра изправност и да не продаваме нищо" - казва рентиерката. Досега тя упорито е отклонявала предложенията на правителството, което целенасочено изкупува представителни стари домове. Тя винаги знаела, че имотите на нейното заможно семейство струват далеч повече и бумът на недвижимите имоти напоследък доказва това.

В Хавана апартаментите и къщите в добро състояние са много търсени. Те са 85% собственост на обитателите им, които внимателно следят пазара. Всъщност черния пазар, тъй като официално покупката и продажбата на недвижими имоти не е разрешена. Собствениците са измислили малък трик: замяната на жилища все пак е позволена и в обявите навсякъде пише „Se permuta", т.е. „заменя се".

Отговорните жилищни служби в Куба разполагат с наредба от 1984, която им предписва при замяна да следят жилищата да са еднакви по размер. На практика обаче заинтересуваните винаги търсят по-голямо жилище и под масата се протягат значителни „комисионни". Посредници за тази услуга има много - както и служители, които искат да подобрят заплащането си.

„Нещо напълно нормално в Куба" - потвърждава Раул Рейс, директор на куклен театър, който е сменил малкия си апартамент за по-голям преди три години. За театрала е било много важно в жилището да има телефон - в Хавана телефонът не е стандарт. Даже за течаща вода се слага надценка в цената на жилището.

В момента жилищата в Хавана се „разменят" при все по-висока цена. След заболяването на Фидел Кастро преди 18 месеца, търсенето се е повишило значително - не само заради хроничния недостиг на нови жилища (според партийния вестник в Куба не достигат 640 хил. жилища), а и заради активизирането на самите кубинци в търсене на качествени имоти.

Най-активни са семействата, които имат роднини в чужбина и затова разполагат с пари. Тъй като в САЩ сега се вихри криза в сектора недвижими имоти, емигрантите от Куба влагат средствата си на своя роден остров. Те се надяват, че икономическото отваряне ще дойде скоро. Тогава качествените недвижими имоти ще станат хит.

Цените се покачват нагоре в съответствие с тези очаквания. Сега една стара вила струва $50.000 и повече, което за Куба е изключителна сума. Средният доход на кубинеца за сравнение е 400 песо, или 17 долара. Само че никой не се ориентира в цените спрямо социалистическите заплати - черният пазар, bolsa negra, определя цената на повечето продукти.

Липсата на жизнено пространство, паралелно с напрегнатите условия в доставката на хранителни стоки и мародерския обществен транспорт са централното предизвикателство пред управляващите - обяснява Омар Еверлени, социолог от Университета в Хавана. Държавата рядко построява запланирания брой жилища, което е още една причина за високите цени на черния имотен пазар.

Въпреки интереса на склонни към спекулация европейци, засега недвижимите имоти на Куба остават запазена територия за кубинците - пък били те и в Маями.