Бум на цените на имотите, но не и на сделките. Така накратко може да се опише състоянието на пазара през първите девет месеца на 2017-а година.

За периода януари-септември само два големи града в България отчитат повече сделки спрямо миналата година. В София, който е най-големият пазар в страната, ръстът е от 4%, а във Варна - от 1%.

За същия период обаче всички останали големи градове отчитат спад на сделките. Във втория по големина град Пловдив той е от 4%, в Бургас от 1%, в Русе от 9%, а Стара Загора - 8%. Има спад още в Плевен - 11%, както и във Велико Търново също 11%.

Снимка 319718

В същото време цените на имотите в по-голяма част от страната растат. Официалната статистика показва, че през първото и второто тримесечие на годината имотите са поскъпнали съответно с 9% и 8.6%. Очакванията са за третото тримесечие тенденцията да се запази.

В столицата, която лидер по ръст на сделките, е също така и лидер по ръст на цените. Официални данни няма, но според брокери ръстът варира между 14 и 18%, като се наблюдава стабилизиране на растежа им.

Ще поскъпват или ще поевтиняват имотите в София?

Ще поскъпват или ще поевтиняват имотите в София?

Един анализ на пазарната ситуация

Една от причините за голямата разлика между ръста на сделките и ръста на цените според брокери се дължи на продажбите на зелено. Имотите, продадени но ниво проект, влизат в статистиката чак след получаване на акт 16.

Това беше обяснено наскоро на конференция в Пловдив, където според статистика има спад на сделките, но според агенциите на недвижими имоти - не. Причината: покупко-продажбите са основно при новото строителство.

Дали това е спекула от страна на брокерите или наистина купувачите предпочитат да купуват на зелено, ще се разбере по-нататък след вписването на новите имоти.