Средно с 30% за страната е спадът на цените на недвижими имоти през 2009 г., казва в интервю за агенция „Фокус" председателят на Националното сдружение Недвижими имоти (НСНИ) Лъчезар Искров. Той определи отминаващата година като една от най-трудните за сектора, тъй като кризата най-сериозно е засегнала новото строителство и търговията с недвижима собственост. И заради това сериозно са се свили сделките и значително е намаляла пазарната активност.

Основното, което определя 2009 г. е, че предлагането надвишава значително търсенето, а логичното следствие е цените да вървят надолу. От септември месец започна да се налага и тенденцията за задържане спада на цените и леко увеличение в активността на пазара. Регистрира се повишение на сключените сделки между 15-20% в сравнение с предходното тримесечие, което дава известна доза оптимизъм за това, че пазарът е достигнал едни определени ценови нива, които ще се задържат, прогнозира Лъчезар Искров.

Той е категоричен, че имотите с добро местоположение, с добри параметри и добро качество на строителство ще задържат своите цени. Дори развитието да е негативно за останалите имоти, при тях дори може да се очаква известно повишение още в началото на следващата година. Причината е, че предлагането е в пъти по-малко от търсенето. И там броят на сделките не е много висок, но основната причина за това е липсата или отсъствието на свободни финансови средства. При намаления обем на сделките за продажба се е увеличило предлагането на имоти под наем.

Предлагането за пръв път през 2009 г. е може би 2.5-3 пъти по-високо от търсенето, обобщава председателят на НСНИ, но положителният ефект от кризата е, че е отстранила от пазара случайните играчи. Проблемът в кризата е за тези, които професионално се занимават с тази дейност, които са инвестирали в обучение на персонала, в изграждането на мрежа от офиси - легално работещите фирми, които създават работни места и се опитват да наложат друг имидж на тази професия.

Искров прогнозира през първите три-четири месеца на 2010 г. допълнителен спад в жилищния сегмент между 5-10%, което обаче ще зависи в голяма степен от качеството на съответните имоти. Може да се очаква един по-голям спад някъде от порядъка 20-25 % на парцелите за строителство.

При очакваното активизиране на кредитната политика на банките е възможно след втората половина на годината да се усети по-значително нарастване на сделките с недвижими имоти. Това, което със сигурност няма да се случи, е да се достигнат цените отпреди кризата и то за един доста по-дълъг период от порядъка на три-четири години минимум, подчерта Искров.

Той смята, че е реалистично е да се очаква, че при наличието на финансов ресурс, тоест с увеличаване на кредитирането както на големите потребители, така и на инвеститорите в строителството след втората половина на 2010 г. ще има и определен ръст в много малък процент на отделните типове имоти. Хората, които разполагат с финансови средства или достъп до кредитен ресурс, имат възможност да купуват действително качествени имоти на добри цени.

Най-голям е спадът на пазара на ваканционни имоти - между 50 60%, и това е тенденция, очертала се преди кризата, заради проблемите със свръхзастрояването и лошата инфраструктура, обобщи Искров. Той поясни, че този спад се усетил още в края на 2007 г. С първите сигнали за оттегляне на този тип инвеститори. Има ясна тенденция чужденците, закупили имоти у нас, да ги продават, категоричен е председателят на НКЖИ.

Известна компенсация има на пазара във връзка с повишения интерес на инвеститори от Русия, но те са доста по-различни като профил. Техните предпочитания са за ексклузивни имоти на първа линия с много високо качество на строителство, с предлагане на редица допълнителни услуги. Според Искров най-трудно ще се възстанови този пазарен сегмент, там ще са необходими сериозни преоценки както на инвеститорите, така и сериозни инвестиции в инфраструктурни проекти.