Дигиталната банка Tinkoff е една от успешните банки в Русия, но след нахлуването на страната в Украйна и последвалите санкции, акциите й се сринаха. Бе отчетен 90% спад в цената на акциите на банката и наред с това сериозен спад в богатството на нейния основател Олег Тинков.

Олег Тинков става един от най-богатите хора в Русия. Преди да основе банката се е занимавал с продажба на бира и кнедли. Сега състоянието на основателя й се срина с над 5 милиарда долара за по-малко от месец, а във вторник той загуби статута си на милиардер.

Тинков е един от топ 10 на вече бившите руски милиардери, отпаднали от клуба на супер богаташите, в резултат на поевтиняването на руските акции и рекордният спад на рублата спрямо долара, на фона на санкциите и изолацията на Русия от Запада.

Кой с колко обедня: богатството на руските милиардери се стопи с $32 милиарда заради конфликта с Украйна

Кой с колко обедня: богатството на руските милиардери се стопи с $32 милиарда заради конфликта с Украйна

23-мата милиардери в страната в момента имат общо състояние на стойност от 343 милиарда долара

Forbes изчислява, че богатството на Тинков се е свил до около 800 милиона долара. Пазарната капитализация на Tinkoff Bank падна от 23 милиарда долара през ноември до малко над 1 милиард долара във вторник.

Това сполетя и други компании. Акциите на Лукойл, най-големият независим производител на петрол в Русия, който е основан от милиардера Вагит Алекперов, също паднаха с почти 93%.

Въпреки че състоянието му се е свило, бившият милиардер все още притежава завидна колекция от луксозни вили в Калифорния и ски хижи във френските Алпи, както и Dassault Falcon 7X, въпреки че всички руски полети вече са забранени от британското и европейското и американското въздушни пространства.

Тинков, който се е хвалил с връзките си с Путин в миналото,е един от малкото супер богаташи в Русия, които говорят за войната. Той призовава за прекратяване на "специалната военна операция" в Украйна.

"В Украйна всеки ден умират невинни хора, това е немислимо и недопустимо! Държавите трябва да харчат пари за лечение на хора, за изследвания, за да намират лечения, а не за войни", пише той.