Навлизайки в темата за богатството - неговото натрупване, съхранение и умножаване, няма как да не насочим вниманието си към някои прагматични, а защо не и философски аспекти на въпроса. Съвременни ентусиасти, които работят в сферата на самоусъвършенстването, често използват перифраза на известната реплика от "Малкия принц" и заявяват, че "истинското богатство е невидимо за очите". Така ли е наистина, или това е поредната нестандартна концепция?
Блогърката Роза Диас-Касал например твърди, че много богати хора поддържат състоянието си именно защото живеят скромно, като не афишират възможностите си - нито със скъпи дрехи и аксесоари, нито карайки луксозни автомобили.
През май бившият банкер Деймън Касиди пък пусна в youtube клип, в който разглежда детайлно сходна теза - колко е важно да поддържаме богатството си, като залагаме на скромен външен вид. Той си припомня как в близкия си контакт със свои клиенти погрешно е смятал, че луксозните предмети са знак за добро финансово състояние, докато е осъзнал, че всъщност е точно обратното.
"Притежателите на скъпи и лъскави предмети всъщност не бяха тези с големите банкови сметки, а тези с... големите заеми", разказва той.
Разбира се, изключение правят хора, които са наследници на богати фамилии или пък са постигнали невероятен успех, реализирайки предприемачески пробив. Факт е, че при тях просто не се налагат сметки, защото приходите многократно надвишават разходите.
Същността обаче на наглед "странната" концепция да изглеждаш беден, когато всъщност не си, се крие в по-малките разходи, които носи по-скромният начин на живот.
Например - не изплащате високи вноски за ултрамодерна кола, не поддържате няколко кредитни карти, не посещавате петзвездни хотели при пътуванията си... Тези простички промени на практика ви освобождават пари за допълнителни инвестиции.
И за да стане напълно ясно, ще зададем въпроса така: кой е по-богат - този, който има 2000 евро месечна вноска за луксозно возило на лизинг, или притежателят на икономична кола, среден клас, но изплатена напълно?
Да пестиш е модерно
Доста наглед продиктувани от чист "каприз" материални придобивки под формата колекционерски предмети и произведения на изкуството могат да се възприемат като добра инвестиция. Голяма част от тях реално запазват своята стойност, но пък не може да "освободите" финансов ресурс, ако не ги продадете. И за да сме максимално коректни - някои от тях губят своята актуалност с времето.
Източник: iStock
Как стоят нещата с по-обемистите придобивки като автомобилите например?
Въпреки че някои коли могат да бъдат определени като колекционерски, типичният луксозен автомобил често може да се разглежда като 100-процентова финансова загуба. Според популярната компания за оценка на автомобили Kelley Blue Book, повечето нови модели губят около 20 % от стойността си през първата година, а 5 години след покупката вече струват само около 40% от първоначалната си стойност.
Луксозните аксесоари - маркер за богатство или... за глупост?
Дрехите, часовниците и луксозният багаж се нареждат сред луксозните предмети, които често са белег за богатство, но и чисто разхищение на средства. Човек може да похарчи хиляди за подобни предмети от ежедневието или просто да се насочи към тяхната практическа стойност.
А сега да погледнем набързо към някои от добрите примери:
Добре познатият милиардер Уорън Бъфет, притежател на над 100 милиарда долара, живее в дома си от 1958 година. Интересно, нали?
Ето още един любопитен факт - покойният милиардер и съосновател на Duty Free Shoppers Чарлз Фини смяташе, че стойността е по-важна от това да демонстрираш охолство.
Все пак, може би е добре да следваме именно техния пример, ако сме се устремили към класациите на големите бизнес издания... Ще се съгласите ли?