Белгийският милиардер Албер Фрер, чиито инвестиции оформиха едни от най-големите компании в Европа за повече от половин век, почина на 92-годишна възраст, съобщават от компанията му Groupe Bruxelles Lambert.
Фрер стана най-богатият човек в Белгия, превръщайки семейния козметичен бизнес в империя, простираща се от енергийни компании до алкохол. Той има участие в петролния гигант Total, производителя на цимент LafargeHolcim, производителя на спортни стоки Adidas, алкохолният гигант Pernod Ricard и енергийната компания Engie, пише Bloomberg.
За да постигне всичко това, той разчита на дългогодишното си партньорство с канадското семейство Дезмаре. Заедно с тях той контролира Pargesa Holding - компания, базирана в Женева, която притежава половината от Groupe Bruxelles Lambert - дружеството, което отговаря за инвестициите му в публично търгувани компании.
През 2015 г. на 89-годишна възраст Фрер се оттегля от поста на главен изпълнителен директор на Groupe Bruxelles и напуска управителния съвет, като същевременно се отказва от заместник-председателското място в Pargesa.
"Той избираше необичайни моменти, за да инвестира", казва пред Bloomberg Хенри Кравис, съосновател на базирания в Ню Йорк инвестиционен гигант KKR.
Фрер е посредник при осъществяването на някои от най-големите сделки във Франция, включително сливането на Suez и държавната Gaz de France в третото най-голямо поглъщане в страната по онова време.
Петролна сделка
Първоначалната сделка, обявена през февруари 2006 г., бе блокирана от политически противоречия и възражения на акционерите и приключи повече от година след срещата между Фрер и тогавашния френски президент Никола Саркози, според френския вестник La Tribune. Комбинираното дружество сега се нарича Engie.
През 80-те години на миналия век Фрер става най-големият акционер в белгийския петролен производител Petrofina, купувайки 41% от компанията. След като не успява да придобие собственост в тогавашната най-голяма френска петролна компания - Elf Aquitaine, при поглъщането на Petrofina, той се обръща към по-малкия съперник Total. Обединените Petrofina и Total по-късно придобиват Elf и така се създава настоящия петролен гигант.
Фрер има нетни активи на стойност 5.7 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Размяна на дялове
Богаташът имаше навика да разменя големи дялове в малки компании за малки в по-големи. През 1996 г. той продава 25-процентния си дял в белгийската компания за комунални услуги Tractebel на подразделение на Suez, което по-късно доведе до сливане на двете компании.
"Винаги съм бил доволен от инвестициите, които правих с приятеля ми Албер Фрер. Съжалявам, че не го следвах повече, защото щях да съм много по-богат", казва най-богатият европеец Бернар Арно, изпълнителен директор на конгломерата за луксозни стоки LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.