152 млрд. долара - това е не само близо два пъти целия БВП на България, но и сумата, която за 12 месеца са прибавили към банковите си сметки 110 души. Не кои да е, а най-богатите хора в Русия. Ежегодната класация на Forbes показва, че олигарсите определено не споделят несгодите на военното време - те стават все повече и все по-богати.
Детайли: В момента Русия има 110 официални милиардери - с 22-ма повече в сравнение с миналата година. Общото им състояние се оценява на 505 млрд. долара при $353 млрд. през 2022 г. Все още, обаче, не са достигнати предвоенните нива от $606 млрд. през 2021 г.
Сред новите попълнения в списъка има бизнесмени с успешни компании в сфери като хранителни продукти, супермаркети, строителство и фармацевтична промишленост, което показва, че търсенето на руския пазар остава силно даже след западните санкции, отбелязва "Ройтерс".
Фактор за високите резултати на руските топ предприемачи са глобалните високи цени на нефта и изкуствените торове - и в двете сфери Русия е основен глобален износител и така нейните компании се възползват от получилата се след избухването на войната в Украйна пазарна ситуация.
През този месец МВФ ревизира прогнозата за растежа на Русия през 2023 г., като вече очаква той да е 0,7% при по-ранна оценка от 0,3%. В същото време, обаче, очакването на фонда е за по-слаб от първоначално очаквания растеж през 2024 г. - 1,3% вместо 2,1%, заради липса на работна ръка и заради трудности при заместването на напускащите страната западни компании.
Контекст: Голяма част от руснаците в класациите на Forbes за най-богатите бизнесмени имат сходен генезис. Започнали бизнеса си в турбулентните времена веднага след разпада на СССР, по времето на президента Борис Елцин олигарсите получиха контрола на основни отрасли като нефтодобива, производството на стомана и изкуствени торове.
След идването на власт на Владимир Путин започна преразпределение в рамките на което бизнесите, свободата, а понякога - и живота си, запазиха само най-верните на новия силен човек в Кремъл. Курсът към независимост от чуждестранните компании, който само се засили след налагането на тежките западни санкции през 2022 г., даде възможност за развитието и на големи компании в сфери като IT, търговия и услуги.
Въпреки това, най-богатите руснаци се занимават с изкуствени торове (Андрей Мелническо, лично състояние $25,2 млрд.), ценни метали (Владимир Потанин, $23,7 млрд.) и стомана (Владимир Лисин, $22,1 млрд.).
Още нещо: Класацията на руските милиардери можеше да е с още повече имена, но петима милиардери се отказаха от руското си гражданство през 2022 г. Сред тях са основателят на Revolut Николай Сторонски и съоснователите на софтуерната компания JetBrains Сергей Дмитриев и Валентин Кипятков.