Арабската лига се обяви срещу присъствието на чужди войски в Либия, предаде "Ройтерс".

Тя настоя за въздържане от действия, които могат още повече да ескалират напрежението.

Според нея, това само ще засили конфликта в страната.

Това се казва в резолюция, приета на заседание в египетската столица Кайро.

Настоява се също така за свикване на извънредна среща за либийската криза.

Меркел обсъди Либия в отделни разговори с Путин и Ердоган

Меркел обсъди Либия в отделни разговори с Путин и Ердоган

Берлин е обезпокоен от информацията за военните планове на Турция

Припомняме, че по-рано стана ясно, че германският канцлер Ангела Меркел е обсъдила усилия за постигане на дипломатическо решение за прекратяване на конфликта в Либия по време на отделни телефонни разговори с руския президент Владимир Путин и турския президент Реджеп Ердоган, чиито правителства възнамеряват да изпратят войници в северноафриканската държава.

Министърът на външните работи на Турция предупреди, че има риск либийският конфликт да прерасне в хаос и да се превърне в следващата Сирия, докато в същото време Анкара обмисля изпращане на войници в държавата.

Миналата седмица Ердоган обяви решение на правителството да търси съгласието на парламента за изпращане на войници в Либия по молба на Триполи. Войниците ще защитават подкрепяното от ООН правителство срещу силите на генерал Халифа Хафтар, който пък получава военна помощ от Русия, Египет и ОАЕ.

Либия поиска от Турция военна помощ

Либия поиска от Турция военна помощ

Ново ескалация на напрежението

Германия предложи да бъде домакин на международна мирна конференция за Либия, която ООН планира. Конференцията може да се проведе в Берлин след планирана среща между Ердоган и Путин през януари.

Правителството на Националното споразумение (PNC) на Либия официално поиска от Турция военна подкрепа.

По-рано турският президент Тайип Ердоган обяви, че през януари 2020 г. възнамерява да внесе в парламента на страната искане за използването на турските въоръжени сили в Либия.

В Либия в момента се водят въоръжени сблъсъци между привърженици на различни лидери. Страната се ръководи от ПНС, воденo от министър-председателя Файез Сарай, а "източното правителство" е ръководено от Абдула Абдурахаман ат-Тани.

Източното правителство е подкрепено от командира на Либийската национална армия Халиф Хафтар.