Талибаните считат за необходимо да се организира международна конференция за предоставяне на икономическа помощ на Афганистан, това обясни официалният представител на движението Мохамад Сохаил Шахин в интервю за Sky News във вторник, съобщава ТАСС. 

"В краткосрочен план със сигурност имаме нужда от помощ от други държави. Нуждаем се от помощ, за да изплащаме заплати на учители, служители и сили за сигурност", каза той. "Призоваваме всички страни да ни помогнат. Мисля, че има нужда от международна конференция за предоставяне на икономическа помощ на Афганистан, която вече беше извършена п -рано. Това трябва да стане не за нас, а за благото на афганистанския народ."

Талибаните не атакуват и се ангажират да не атакуват чужди сили в Афганистан, които са на път да бъдат изтеглени от страната, коментира Шахин. 

"САЩ трябваше да изтеглят войските си от Афганистан и вече са нарушили сроковете, предвидени в споразумението, сключено в Доха (от администрацията на Доналд Тръмп). Тогава беше обявено, че те ще изтеглят всичките си сили, така че те трябва направете това, но ние обещаваме да не ги атакуваме. И ние не ги атакуваме", каза Шахин и добави, че дори предложили на САЩ да не евакуират посолството си.

Байдън: Войната в Афганистан вече не е наша, страната да се пребори с талибаните
Обновена

Байдън: Войната в Афганистан вече не е наша, страната да се пребори с талибаните

Защити решението си за изтегляне, въпреки яростните критики

Талибаните смятат, че има "добри отношения" с Русия и Китай. "Не, не, не получаваме финансова подкрепа от тях (Русия, Китай и Пакистан), но имаме добри отношения с тях. Посетихме Русия и Китай. Може би сте виждали в медиите, че талибаните са най-голямата политическа и военна сила в Афганистан. Това е реалността."

Той твърди, че хората в страната приветстват смяната на режима и идването на талибаните на власт. Според него талибаните осигуряват сигурност по улиците на Кабул и не позволяват грабежи. Шахин каза, че "световните лидери трябва да се съобразяват със стремежите" на афганистанския народ и неговата воля, както и да помогнат на новото правителство при възстановяването на страната.

Според него Западът е "в морален дълг към народа на Афганистан след нашествието на тяхната територия".

"Народът на Афганистан се бори за своята свобода, в продължение на 20 години, те дадоха живота си, собствеността и всичко, което имаха. Сега хората искат да отворят нова глава, където ще има мир, мирно съжителство и реконструкция", каза Шахин.

Талибаните отказаха преходно правителство, планират създаване на емирство

Талибаните отказаха преходно правителство, планират създаване на емирство

Жените ще могат да получат образование, но трябва да носят бурки...

Американските военни полети, евакуиращи дипломати и цивилни от Афганистан, са възобновени във вторник, след като пистата на летището в Кабул бе освободена от хиляди, отчаяни да избягат след внезапното превземане на столицата от талибаните, пише "Ройтерс".

"Пистата на международното летище в Кабул е отворена. Виждам самолети, които кацат и излитат", заяви Стефано Понтекорво, граждански представител на НАТО.

Най-малко 12 военни полета са излетели, каза дипломат на летището. Трябваше да пристигнат самолети от държави, включително Австралия и Полша, за да вземат своите граждани и афганистански колеги.

Докато бързат да евакуират цивилни, чуждестранните сили също оценяват как да реагират на новите управници в Кабул, както и как да се справят с бежанците, които се опитват да избягат от страната.

Бившият президент на САЩ Джордж Буш, който започна "война срещу тероризма" в Афганистан след атаките на 11 септември 2001 г., заяви, че САЩ трябва да предприемат бързи мерки, за да помогнат на афганистанските бежанци.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че страната води преговори с всички страни в Афганистан, включително и с талибаните и е положително настроена по отношение на техните изявления.

Китайският външен министър Ван И каза на държавния секретар на САЩ Антони Блинкън, че прибързаното изтегляне на американските войски е имало "сериозно отрицателно въздействие", съобщи китайската държавна телевизия CCTV, като добави, че Пекин обещава да работи с Вашингтон за насърчаване на стабилността.

Съветът за сигурност на ООН призова за преговори за създаване на ново правителство в Афганистан, след като генералният секретар Антонио Гутериш предупреди за ужасни нарушения на правата на човека и срещу жени и момичета. По време на управлението на талибаните през 1996-2001 г. жените не можеха да работят и бяха наложени наказания като публично убиване с камъни, бичуване и обесване.

Талибаните заявиха, че няма да има възмездие срещу противниците и обещаха да зачитат правата на жените, малцинствата и чужденците, но много афганистанци са скептични и се страхуват.

Агенцията на бежанците на ООН призова за спиране на принудителното връщане на афганистанци, включително търсещи убежище, чиито искания са отхвърлени.

Талибаните заявиха, че искат да уверят САЩ и други страни, че територията на Афганистан няма да бъде използвана срещу тях занапред. Групата не иска да има "вътрешни и външни врагове". Освен това говорителят каза също, че талибаните не искат никакви битки в страната и че мирът и сигурността в Кабул са основен приоритет.

Коментарите идват с нарастването на опасенията в международната общност, че с превземането на Афганистан от талибаните други терористични групи ще процъфтяват в страната.

Очаква ли Европа бежанска криза от Афганистан?

Очаква ли Европа бежанска криза от Афганистан?

Има предложения държави, воювали в Афганистан, да започнат презаселване на бежанци при тях