Изданието цитира едно изказване на президента Първанов и го сравнява с реалната роля и ситуация на България.
„Ние се опитваме да изградим модерни отношения [с Русия] на строго икономическа основа", казва държавният глава. „Можем да си позволим да имаме военни бази на САЩ, както и съвместни енергийни проекти с Русия, защото вярваме, че и двете са част от нашия национален интерес."
Наистина България участва в съвместни проекти с Русия, като същевременно е част от проекти по диверсификация на енергийните източници.
900-километровата линия на „Южен поток", която джойнт венчър на Газпром и италианските Eni, ще пренася руски газ през пристанище Бургас преди да продължи през гръцка територия и да достигне Адриатика. Линията продължава през морето до Италия.
Тя е едно затвърждаване на дългогодишна дружба между Газпром и Булгаргаз, която доставя руски газ за страната, Гърция и Турция.
Същевременно обаче политиката на държавата е насочена към поддържане на баланса, като стремежът, обяснява Първанов, е да бъдем част от една общоевропейска енергийна политика.
Пример за това е подписването от българска страна за проекта Nabucco, воден от австрийските OMV. Той диверсифицира енергийните източници на Европа, транспортирайки от Близкия изток към централните части на континента, през Турция, България и Румъния.
Статията обръща внимание на своеобразно вътрешнополитическо балансиране в живота на страната.
Статията разглежда фигурата на президента Георги Първанов като понякога засенчваща тази на премиера Станишев.
Като аргументи са видени стабилните връзки на президента с бившата партийна номенклатура, осъществила прехода, както и практическите му правомощия.
Въпреки че не притежава никакви функции на изпълнителната власт по конституция, държавният глава е в правото си да назначава фигури на изключително отговорни постове. Пример за това е назначението на Борис Велчев за главен прокурор на България. Последният носи нелеката задача да се погрижи корумпирани политици и лидери на престъпни организации да бъдат наказани и следователно е основно лице в борбата срещу организираната престъпност.
Но докато във вътрешнополитическо и икономическо отношение позицията ни може да бъде правилно определена като крепене на „баланс", то далеч не толкова спокойно това може да се каже за изключително про-западната ни и в частност про-американска външнополитическа ориентация.
aivanchev
на 13.10.2007 в 14:14:12 #1С 2 думи: егати политическите джуджета сме; прави това, което ни наредят. Като повее от Изток, опъваме платната в тази посока, като повее от Запад - пак така.. Затова още се лутаме в открито море......