След днешната си среща, финансовите министри на Германия и Франция се опитаха да оборят мнението, че двете водещи икономики в Еврозоната не могат да си сътрудничат ползотворно откакто по-рано тази година беше избран новия френския президент Оланд и нивото френското правителство.

На съвместна пресконференция след тяхната днешна среща (с кулоарите на днешната среща Ecofin в Брюксел), немският фин.министър Шойбле и неговия френски колега Московици говориха за "пълно съгласие", за "тясно сътрудничество" и за "пълно доверие", като определения за характера на настоящите френско-германски отношения.

Двамата министри подчертаха, че не е имало разделния по въпроса за Гърция, като Московици каза, че Атина заслужава отговор от страна на нейните Европейски партньори и че посланията от снощната среща на Еврогрупата са "позитивни". Московици посочи, че финансовите министри са близко до постигане на споразумение относно отпускането на следващия транш финансова помощ за Гърция в размер на 31.5 млрд.евро и че формалната сделка може да стане факт през следващата седмица.

Немският фин.министър Шойбле от своя страна каза, че на вчерашната среща на Еврогрупата не е имало разговори относно повишение на нивото (на размера) на помощта за Гърция, но той даде да се разбере, че има възможност за коригиране на лихвените нива (понижението на лихвите?) и за матуритет (времето за падежа) на отпуснатите до сега финансови заеми за Атина. Той каза, че има "голям респект" за "трудните решения" пред които е изправена Гърция, особено като се има предвид настоящото трудно икономическо положение в Европа  и в останалия свят.

Шойбле изключи възможността за нова обезценка/т.н. haicut на гръцкия дълг притежаван от частните кредитори на страната (след като по-рано тази година частния сектор понесе голяма обезценка/загуба от притежавания от него гръцки дълг в размер над 100 млрд.евро), но в същото време предположи, че има известна надежда, че Европейската Централна Банка може да понесе обезценка/haircut на притежаваните от нея гръцки дългови книжа (против което обаче решително се изказа шефът на ЕЦБ - Драги и на пресконференцията миналата седмица).

Немският фин.министър призова за "надежден механизъм" за да се гарантира устойчивостта на гръцкия дълг и предположи, че 2020г. като цел за постигане на това би била малко "прекалено амбициозна" (Еврогрупата вече реши да удължи срока до 2022г. и така влезе в ясно изразен конфликт с МВФ и нейния шеф Кристин Лагард).

Но Шойбле добави, че на Гърция не трябва да се оставя впечатлението, че страната е имал други избор, освен да продължи своя труден път за структурни реформи и фискална консолидация.

Немският фин.министър каза, че на вчерашната среща на Еврогрупата не е имало и дискусия относно наследника на настоящия шеф на формата - Юнкер, който вчера отново намекна, че желае да се оттегли от поста на председател на финансовите министри от Еврозоната в началото на следващата година.