Инвеститорите на глобалния кредитен пазар започнаха годината в мечо настроение. Financial Times обяснява защо.

Те се притесняват относно перспективите за печалби на компаниите, нарастващата цена на кредита и възможността изобщо да се получи кредит - предвид кредитния недостиг сред банките. Все по-актуален е въпросът за фалити на корпорации през 2008. Още повече, слабите данни за заетостта в САЩ говорят, че икономиката може да изпадне в рецесия тази година.

Така е не е чудно, че за корпоративните акции и облигации няма много новогодишни подаръци. Нормално е в началото на годината инвеститорите да започнат да влагат парите си и да вземат решения за разпределянето на активите си. Досега обаче повечето инвеститори остават край страничната линия, чудейки се какъв курс да поемат, докато другите значително повишиха цената застраховането на кредитите.

Портфейлен мениджър от Federated Investors твърди: „досега не сме видели януарски афект в корпорациите и акциите".

В началото на седмицата тона на пазара на корпоративни бонове и кредитни деривати продължи да е тих след много слабата минала седмица. Новините за емитиране на дълг от някои компании не успяха да събудят интереса на трейдърите.

Спредът на боновете с инвестиционен ранг* и на високодоходните бонове над държавните ценни книжа се увеличи над два пъти спрямо равнищата в края на юни - съответно с 202 и 609 базови пункта.

Цената на купуване на застраховка по кредити продължава да нараства. Миналата седмица индексът CDX за бонове с ивестиционен ранг на 125 компании от САЩ се качи с 11 базови пункта до 89 пункта, а в понеделник се търгуваше на 92 базови пункта. Тази мерна единица на риска е значително над нивото 42 б.п. в края на юни, преди началото на кредитната криза, като спекулативните кредитни инвеститори продължават да си купуват протекция.

"Макро играчите си купуват суапове за фалити по кредити. В момента на пазарите доминира предпазливостта, но това може да се промени в следващите няколко седмици. Инвеститори, които са държали правителствени бонове към края на годината и са спечелили от търговията с тях, могат да решат да поемат по-голяма опасност и да започнат да купуват и корпоративни бонове".

Такъв развой на събитията сигурно ще зависи от обявяването на корпоративните данни за печалбите през четвъртото тримесечие на 2007, които ще започнат да се обявяват от началото на следващата седмица. Експертите очакват за Q4 печалбите на корпорациите да паднат с 9.8% по сравнение с периода на предходната година. През третото тримесечие печалбите паднаха с 4.5%. Ако анализаторите са прави, ще имаме първия период на двукратен спад на тримесечните печалби от края на 2001 и началото на 2002.

Тази „рецесия на печалбите" е най-силно изразена във финансовите компании, където печалбите падат с 67% на годишна база за Q4. На този етап печалбите за цялата 2007 се очакват да бъдат средно 1.2%, като прогнозите през октомври бяха за 8%. Все пак според Thomson Financial перспективата за 2008 е за 15.7% ръст на печалбите.

Подобен оптимизъм изглежда странно на фона на забавящата се американска икономика и нарастващия риск от рецесия там. "Продажбите са заподозрени. Мисля, че икономиката ще издържи на бурята, но съм притеснен" - казва експертът.

Според Standard & Poor's реалният БВП в САЩ ще нарасне с 1.9% през 2008, най-нисък темп от 2002. Това не се отразява добре на коефициентите на фалити по кредити. Според специалист по кредитни стратегии в Banc of America, ръст на БВП под границата на двата процента се свързва със значителен ръст на фалитите.

Според анализатори коефициентът на фалити ще се повиши след дълъг период на евтин кредит. Според Moody's глобалният коефициент на фалити по спекулативни кредити през ноември е бил 0.96%, най-ниско ниво за над 25 години. Сътресението на кредитния пазар, започнало през втората половина на 2007, приключи ерата на изобилната ликвидност за печелившите компании.

Инвеститорите се притесняват също така, че ако продължи кредитният недостиг в банковия сектор, по-вероятни стават и корпоративните фалити. Стандартите за получаване на кредитиране стават по-строги, всички компании чувстват затягането, но най-слабите, които се нуждаят от допълнително финансиране в особена степен, ще почувстват най-сериозно стреса.

В края на 2006 и началото на 2007 имаше вълна на теглене на кредити във връзка с активността на сделките по сливане и поглъщане и ливъридж изкупуванията. Специалистите казват, че в миналото подобни кредитни вълни са се асоциирали с вълни на фалити. Обикновено „ефектът на остаряването" следва вълната на теглене на кредити със закъснение от две до четири години.

Има и слънчеви лъчи в мрачното кредитно време - те са за притежателите на корпоративни облигации. Компаниите могат да се възползват от евтиното финансиране, до което са имали достъп в годините на икономическия бум. Освен това ерата на повишаване цената на акциите на компаниите за сметка на баланса също приключи - което е също плюс за притежателите на бонове.

След като се премина в режим на запазване на кредити, стимулът за обратно изкупуване на акции и рекапитализация на дивиденти ще намалее, което ще осигури подкрепа за качеството на кредита.

*CDX indices: Investment grade index и Crossover index. Важни индикатори за доверието на кредитните пазари. Като цяло, колкото по-висок е спредът, толкова по-ниско е доверието