Поевтиняването на долара е било в реда на нещата, твърди Рато, който ще изпълнява длъжността шеф на международната финансова инстутция до ноември. Предупреждението обаче гласи, че е възможно паническо разпродаване на долари, което ще удари ръста в големите световни икономики.
Рискът от екстремен спад на валутата на САЩ нарасна след края на миналата седмица, когато МВФ не успя да договори вътрешните си реформи, които щяха да поставят база за поемане на по-голяма роля в управлението на глобалните икономически дисбаланси, пише Financial Times.
„До този момент движенията в курсовете на валутите бяха закономерни и в линия с фундаментите. Но има рискове, че стръмното падане на долара може или да бъде предизвикано, или само да предизвика загуба на доверие в доларовите активи", гласят точните думи на Рато.
Ханк Полсън, финансовият министър на САЩ, счита, че МВФ трябва да постигне по-ефективен надзор на политиките по разменния курс на страните-членки - това е „определящата задача" на международната финансова институция.
Персоналът на МВФ трябвало да запретне ръкави, да предприеме задълбочен анализ и да покаже заключенията си пред широката публика. Без по-съществен надзор и мениджмънт на валутните курсове, реформата била празни приказки.
Полсън обедини глас с финансовите министри на Г-7, групата на най-развитите индустриални държави, в призива Китай да остава валутата си да поскъпва по-бързо.
Някои политици изразиха също така загриженост, че поевтиняването на долара е непропорционално абсорбирано от валути като евро и канадски долар, вместо от азиатските валути като например ренминби.
Рато предупреди, че тази тенденция може да се окаже спирачка на ръста и да породи популистки икономически политики в тези държави, добавяйки, че глобалната икономика е достигнала може би инфлексната си точка.
Имало риск поскъпването на валутите в страните с гъвкав валутен курс - включително еврозоната - да увреди перспективите за ръст, като в подобна ситуация може да се засили протекционистичния натиск.
Управителният директор призова правителствата за политически действия за намаляване дисбалансите в глобалната текуща сметка и да не разчитат на валутните курсове за изглаждане на разликите.
Но фондът не успя да постигне разбирателство между правителствата по наболелите теми на световната икономика, тъй като членовете не можаха да постигнат споразумение, даващо повече гласове в МВФ на възникващите икономики.
Днес в 13:24 българско време доларът се търгува за $1.4212 спрямо евро, $2.0481 спрямо британският паунд, 114.44 йени се разменят за един долар.