Спекулантите са обичайните заподозряни при всеки случай, когато има прекомерно поскъпване на даден актив или стока на регионалните или международни пазари. Те обаче нямат достатъчна сила и финансова възможност сами да отведат цените на стоките до рекордни върхове без помощта на банките от Wall Street, пишат днес от Ройтерс.
"Грозната истина е че посредством сложни деривати и финансови инструменти обвързани с цената на стоковите пазари, банките успяха да улеснят паричния поток към основните стокови групи и така да завишат цената до нива задушаващи световната икономика", коментира анализаторът Майкъл Франкфуртер.
Общественото внимание бе насочено особено силно към дейността на спекулативните играчи, когато цената на петрола премина над $100 за барел, златото над $1000 за трой-унция, а бушел царевица над $6.50. От началото на годината ставаме свидетели на все по-високи ценови равнища на стоковите пазари, което в съзвучие с тежкото икономическо положение в световен мащаб, може да се окаже наистина сериозен проблем.
Икономистите си обясняват прекомерно раздутите ценови стойности именно с дейността на спекулантите. Тъй като в момента е много трудно да се печели от капиталовия или валутен пазар (твърдо голяма волатилност), хедж-фондовете и самите банки предпочитат да инвестират масово капиталите си в петролни и златни фючърси. По този начин те хем успяват да увеличат капитала си, хем го защитават от инфлационни и валутни рискове.
"Наблюдаваме спекулативна оргия на стоковите пазари", коментира сенатор Байрън Дорган от Северна Дакота. "Пазарът се е превърнал в казино с огромни залози и невъобразими печалби", продължава той.
Инвеститорите, които нямат интерес да инвестират в компании занимаващи се с добив на петрол, мед, злато или отглеждане на селскостопански стоки, предпочитат да влагат парите си във фючърси на самите стоки без фактически да приемат реалната им доставка. В момента, дребните пазарни участници са примамвани от обещания за огромни печалби в условия на финансова криза, като инвестират парите си в колективни инвестиционни схеми опериращи на стоковите пазари. По този начин банките привличат огромен свободен ресурс, който моментално се "излива" на пазара, а цените политат до небесата.
"Добрата новина, е че като са улеснили инвестирането на стоковите пазари за дребните играчи, банките са спомогнали за увеличаване ликвидността на пазара", коментира американски анализатор. "Лошата новина, е че стоките не са акции и прекомерното спекулиране с цените им води до тежки последици за реалната икономика", продължава той.
Търсенето на спекулативни контракти за злато през миналата година е превишило нуждите на цялата китайска и американска бижутерска промишленост. Спекулантите в момента купуват доста повече контракти отколкото продават, което създава условия за инфлация и нежелани финансови балони. Според последните изчисления, само от началото на годината в американските фондове инвестиращи на стоковите пазари са се влели нови $30 млрд.
Все повече специалисти смятат, че ролята на спекулантите е пагубна и те трябва да бъдат спрени. От друга страна обаче, спекулативните покупки на петролни фючърси в САЩ са били едва 37% от общото търсене през тази година. За съжаление тенденцията е за нарастване на този процент.
Естествено вина за рязкото поскъпване на стоките имат и развиващите се пазари. Икономическият бум, който преживяват Индия и Китай позволи на населението им да потребява повече и по-разнообразни хранителни продукти и горива, което неминуемо се отразява на световната цена. Увеличеното използване на селскостопански култури при производството на био-горива също е основна причина за по-високите цени.
Излиза че спекулантите все пак не носят най-голямата вина за положението, в което се намираме, но те най-лесно могат да бъдат обвинени от политиците. Всъщност проблемът е структурен и на доста по-високо ниво, но все още никой не е готов да поеме политическата отговорност, затова е по-лесно да се обвиняват и без това нехаресваните от публиката спекуланти и банкери.
"За едни те са финансови терористи, а за други борци за свобода", коментира мениджър на хедж-фонд от Ню Йорк. "В този случай, спекулантите може да се окажат инвеститори, които виждат потенциал за дългосрочен растеж на цените", продължава той.
vladimir
на 16.04.2008 в 23:08:10 #3. ImperatorA, благодаря ти че си го прочел. няма да скрия че твоята оценка ме зарадва. .
ImperatorA
на 14.04.2008 в 09:43:27 #2vladimir браво коментарът ти е наистина много ценен и верен.
vladimir
на 13.04.2008 в 15:35:22 #1. Тошко, направил си стъпка в правилната посока - да търсиш причината за увеличаването на цените на комодитите във финансовата област, а не във фантастичното обяснение за някакво увеличаване на потреблението. само че источникът ти не е надежден - ройтерс. ройтерс, асошиейтед прес и други са съставни части от американската пропагандна машина за която фактическата истина е само един "детайл", който в зависимост от интересите на империята може да бъде или да не бъде споменат. привеждам ти едно доказателство: . ПЕРА ОТ ПАПАГАЛИ Как мидията на САЩ промива мозъци В края на март вероятният кандидат на Републиканската Партия Джон Маккейн, говорейки за външната политика, която би следвал като президент, заяви, че Русия би трябвало да бъде изключена от Г-8 и на нейно място приети Бразилия и Индия. Мидията в целия свят публикува и коментира думите на Маккейн. Например: http://www.indianexpress.com/story/289816.html В целия свят, с изключение на САЩ. В САЩ, в изданието на Newsweek, от мнението на Маккейн беше оставено намерението да бъде изключена Русия от Г8, но беше изтрито намерението да бъдат включени Бразилия и Индия. Източник: http://www1.folha.uol.com.br/folha/bbc/ult272u387709.shtml Същото укриване на информация се наблюдава в цялата страна на САЩ, разпространявано от Associated Press, например: http://www.breitbart.com/article.php?id=D8R1PCUO0&show_article=1 Ето така американците са информирани за новините в света. Това е само един много малък пример за укриването на новини, дезинформация и фалшифициране на учебници, които се практикуват масово в САЩ с цел да не допуснат положителни новини за страни, счетени за конкуренти, и да имат едно невежо и културно ограничено население, което да бъде лесно манипулирано. От всички големи страни, САЩ проявяват особена ревност и старание към Бразилия и правят целенасочени усилия да бъде засенчвана и представяна в негативна позиция, дори ако за това е необходимо да премълчат част от истината или да я модифицират. Това идва от два факта, един културен и другия политическо-икономически, които ще коментирам в друга глава. .