През 1990те акциите, между 2002 и 2006 г. недвижимите имоти. Сега петролът. Другите балони се спукаха. Новият клас инвестиции „петрол" напоследък привлече огромни капитали, които разчитат, че търсенето на този източник на енергия в изживяващата възход световна икономика устойчиво ще надвишава предлагането.

Движена на първо място от икономическия растеж на нововъзникващите пазари, цената на петрола се увеличи седемкратно през изминалите шест години. Според автор на Handelsblatt обаче скоро идва краят на шеметния възход в цените на петрола.

В държавите - нови икономически сили всичко продължава да върви добре. Само че високата цена на петрола отслабва съвкупния глобален икономически растеж (и по този начин самото търсене на петрол). МВФ предвижда глобално отслабване на икономическия растеж средно до 3,75 % през годините 2008 до 2009 (през 2006 и 2007 г. БВП се увеличаваше средно годишно с пет процента).

Американската агенция за енергийна информация EIA предвижда за 2008 г. покачване на консумацията на петрол с 1.2 млн. барела петрол дневно, докато в периода 20054 - 2006 г. покачването бе с 1,7 млн. барела годишно.

От друга страна EIA прогнозира след константните добити количества през 2007 г. повишаване на дневния петролодобив с 2 млн. барела дневно за 2008 г., като увеличението ще се реализира през втората част на годината.

При това оценката на EIA за потреблението може да се окаже твърде висока. Рекордната цена на петрола вече води до намаляване на консумацията. През миналата година цената на бензина в САЩ се е увеличила с 51% и търсенето спадна с един процент.

За правителствата в изживяващата (все още) икономически бум Азия става все по-трудно да предпазят населението от покачване на цените, тъй като субсидиите натоварват държавния бюджет. В Индия правителството скоро ще последва примера на Индонезия и Тайван и ще вдигне цените на бензина на вътрешния пазар. Покачването на цените може да доведе до още по-сериозно забавяне в ръста на търсенето, дори в изживяващите икономически бум държави.

Върху цената на петрола влияние могат да окажат и техническите и законови промени. При технологическите фактори - активизират се изследванията за алтернативни на петрола източници на енергия на по-ниска цена.

Накрая, американската комисия за търговия с фючърси на търговски стоки в момента води разследване на търговията с фючърси на петрол. Възможно е някои пазарни играчи да се категоризират като спекулативни инвеститори, което е свързано с по-високи задължения за маржовете и ограничава обемите на участие в търговията.

Поради всичко това голяма част от новите инвеститори може да реши, че е време за измъкване. Несигурността какво ще бъде решението на комисията за фючърсна търговия вече действа като спирачка. Разследванията на регулиращия орган правят пазара неспокоен. Спекулативните балони в подобна атмосфера не намират с какво да се подхранват.