Движена на първо място от икономическия растеж на нововъзникващите пазари, цената на петрола се увеличи седемкратно през изминалите шест години. Според автор на Handelsblatt обаче скоро идва краят на шеметния възход в цените на петрола.
В държавите - нови икономически сили всичко продължава да върви добре. Само че високата цена на петрола отслабва съвкупния глобален икономически растеж (и по този начин самото търсене на петрол). МВФ предвижда глобално отслабване на икономическия растеж средно до 3,75 % през годините 2008 до 2009 (през 2006 и 2007 г. БВП се увеличаваше средно годишно с пет процента).
Американската агенция за енергийна информация EIA предвижда за 2008 г. покачване на консумацията на петрол с 1.2 млн. барела петрол дневно, докато в периода 20054 - 2006 г. покачването бе с 1,7 млн. барела годишно.
От друга страна EIA прогнозира след константните добити количества през 2007 г. повишаване на дневния петролодобив с 2 млн. барела дневно за 2008 г., като увеличението ще се реализира през втората част на годината.
При това оценката на EIA за потреблението може да се окаже твърде висока. Рекордната цена на петрола вече води до намаляване на консумацията. През миналата година цената на бензина в САЩ се е увеличила с 51% и търсенето спадна с един процент.
За правителствата в изживяващата (все още) икономически бум Азия става все по-трудно да предпазят населението от покачване на цените, тъй като субсидиите натоварват държавния бюджет. В Индия правителството скоро ще последва примера на Индонезия и Тайван и ще вдигне цените на бензина на вътрешния пазар. Покачването на цените може да доведе до още по-сериозно забавяне в ръста на търсенето, дори в изживяващите икономически бум държави.
Върху цената на петрола влияние могат да окажат и техническите и законови промени. При технологическите фактори - активизират се изследванията за алтернативни на петрола източници на енергия на по-ниска цена.
Накрая, американската комисия за търговия с фючърси на търговски стоки в момента води разследване на търговията с фючърси на петрол. Възможно е някои пазарни играчи да се категоризират като спекулативни инвеститори, което е свързано с по-високи задължения за маржовете и ограничава обемите на участие в търговията.
Поради всичко това голяма част от новите инвеститори може да реши, че е време за измъкване. Несигурността какво ще бъде решението на комисията за фючърсна търговия вече действа като спирачка. Разследванията на регулиращия орган правят пазара неспокоен. Спекулативните балони в подобна атмосфера не намират с какво да се подхранват.
Abadbobata
на 04.06.2008 в 09:35:42 #3абсолютно същото важи и за другите тапанари от IEA - nternational Energy Agency. Теа нямат никва представа в кое находище по света колко петрол има, колко е изпомпан и с каква скорост се променя добива - положителна, отрицателна и т.н. И бълват УЛТРА оптимистични прогнози с цел пазара да е спокоен. Като в същото време минимизират времето за реакция.
Abadbobata
на 04.06.2008 в 09:32:27 #2Ае кой вярва на тези глупаци от EIA. Теа са пълни некадърници подкупени от петролните компании да бълват успокояващи потребителя новини. Според тях 2030 година ще можем да добием 115 милиона барела дневно, а сега ползваме около 86. Е как ще стане това. Исторически последните 5 години прогнозите на EIA за средната цена на петрола се разминават МНОООООООООГО над статистическата грешка. За 2007-ма бяха "предрекли" около 60, а за 2008-ма около 70. Кво ги слушате теа глупаци в EIA?
Джафер
на 03.06.2008 в 18:31:27 #1Като основна суровина за транспорт и на петрола ще му дойде края. Има алтернативни източници на енергия, така че нека петролът се използва в хим.промишленост. Той и там е много полезен.