Една компромисна формула ще потуши някои от напреженията, които се виждат в политическото пространство. Това заяви политологът Антоний Тодоров пред БНТ за предстоящия старт на 47-о Народно събрание.
Той обясни, че такива преговори за правителство се водят тайно, но дотолкова сме свикнали със задкулисието било решение да се покаже на публиката, че няма да има задкулисни договорки. Има основание да се каже, че камерата позволи на гражданите да чуят какво политическите лидери възнамеряват да правят, посочи Тодоров.
Според него предварително се знаело за различията между партиите, които се очаква да направят правителство. Той смята, че правителството ще се заеме с програмния минимум - там, където между партиите няма противоречия.
анкета
Ще има ли правителство след изборите?
Да 63.4%
Не 25.6%
Може ли да се предвиди? 8.4%
Нямам мнение 2.5%
Той посочи, че се намираме в година на експерименти и защо да не продължи да се експериментира с председателя на Народното събрание? - Антоний Тодоров не вижда нищо драматично в това.
Той отбеляза, че трябва да се наблегне на нормалното функциониране на демократичната държава, което изисква само по себе си компромиси.
Проф. Антоанета Христова, която също присъства пред БНТ заяви, че бройката за министрите не е от значение. Преговорите показали много сериозни червени линии например в сферата на здравеопазването. В момента има орел, рак и щука и коалиция, които са поставени в противоположни полюсни позиции, изтъкна проф. Христова.
"Това финално оглаждане предполагат задължението им да направят коалиция", коментира тя.
Тя посочи, че в ДСБ има вътрешнопартиен конфликт и се опитват да решат проблемите, проучвайки мнението на своите избиратели дали да направят крачка в подкрепа на проектокабинет на ПП. ДСБ се намира в тежка ситуация на взимане на решения, но сами си я направили, подчерта проф. Христова.