През 2018 г. монополистът в експорта на руски природен газ - Газпром, е увеличил дела си пазара на "синьо гориво" в ЕС и Турция от 34,2% на 36,7%. Тези предварителни данни бяха изнесени от генералния директор "Газпром експорт" Елена Бурмистрова днес по време на Деня на инвеститора на компанията.
Газпром е повишил износа си на газ за т.нар. далечна чужбина с 3,8% до нов рекорд от 201,8 милиарда кубични метра. През 2018 г. средната цена на доставения в Европа руски природен газ е била $245,5 за хиляда кубични метра.
Рекорден обем природен газ е транспортиран през 2018-а по тръбопровода до Германия "Северен поток" - 58,8 млрд. куб. метра. Това е най-високият показател за натоварване на съоръжението от неговото пускана в експлоатация.
Газпром не вижда заплаха от страна на световните производители на втечнен газ (LNG), включително и САЩ, за своите позиции на пазара в Европа. Това заяви по време на мероприятието членът на управлението и началник отдела за перспективно развитие на компанията Олег Аксютин, цитиран от РИА Новости.
Той отбеляза, че общият експорт на газ в Европа, повишил с миналата година до 201,8 млрд. куб. м, три пъти превишава сумарните доставки на втечнен газ на този пазар и е 55 пъти повече от доставките в Европа на американски LNG.
По думите на Аксютин, потребността от допълнителни обеми природен газ на европейския пазар ще расте на фона на очакването спадане н доставките от Алжир и достигането на пик в добива в Норвегия след няколко години.
Шефът на "Газпром експорт" Елена Бурмистрова добави, че през 2018 г. делът на собствения добив на суровината в общия обем на потреблението в Европа е спаднал под психологическите 50 процента.
Потребностите на Европа от внос на газ ще се увеличават и към 2035 г. този прираст ще се равнява на допълнителни минимум 85 млрд. куб. метра годишно, а според някои прогнози и на 130 млрд. куб. м, каза Аксютин.
Говори се, че през 2019 - 2020 г. пазарът на Европа може би ще се наводни от американски LNG, с нови заводи и технологични линии, които се строят за тази цел - достигайки обем от 60 млрд. куб. м годишно. Но тази тенденция, както се вижда не пречи на Газпром да обновява рекордните си за доставки и да застрашава позициите ни на този пазар, отбеляза каза още Аксютин.