Както знаем, пъбовете са неизменна част от културата и традициите на Великобритания. От векове този тип заведения са неизменна част от местните общности, като същевременно генерират големи приходи в икономиката на страната. Пъбовете често са пример за успешен семеен бизнес и своеобразна трибуна, в която хората изразяват както радостта, така и тъгата си, гарнирани с изпиването на големи количества бира.

Идва ли обаче краят на пъб културата на Острова и защо все повече заведения фалират? Отговор на тези въпроси търси Sky News.

Както да скърби след загуби на близки хора, така и да празнува живота си винаги е бил очевидният избор за 72-годишният Мартин Лийч от Чалфорд Хил - селище близо до Страуд. Типичният британски пъб с дървени греди срещу дома му е бил вплетен в тъканта на селото от 150 години насам. Затова съвсем логично е 90 приятели и членове на семейството на този човек да се съберат именно там през 2015 г., за да кажат последното си сбогом на неговата майка. Там се събират и когато има какво да празнуват, когато искат да обсъдят политиката и икономиката или просто да си починат след работа.

Снимка 545086

Източник: iStock

Няколко години след 2015-а обаче селото ще се сбогува със своята единствената кръчма, която затваря вратите си. И тя е една от стотиците в Обединеното кралство, като темпото на фалити се ускорява все повече.

"Настина съм много ядосан", казва Лийч, попитан как се чувства от затварянето на пъба.

Как ирландските пъбове създадоха един от най-успешните бизнес модели в света

Как ирландските пъбове създадоха един от най-успешните бизнес модели в света

Най-големият износ на Ирландия е нейната "култура на пиене"

"Кръчмата беше всичко, което беше останало, за да олицетвори нашата селска общност и това вече го няма. Аз мисля, че е важно да имаме това чувство за общност, което ни дават именно нашите пъбове."

Точно 239 кръчми са затворили в Англия и Уелс само през първите три месеца на годината, според правителствени данни - 56% повече в сравнение със същия период на 2023 година.

Променящите се навици на Gen Z

Младите хора мислят все повече за здравето си, ходят на фитнес, хранят се здравословно и пият по-малко алкохол. Освен това, често са по-бедни в сравнение с времето, когато родителите им са били млади. Финансовата тежест на университета нараства, което означава, че студентите започват работа на непълен работен ден и намаляват социалното време.

Covid-19 също изигра известна роля в тази тенденция и студентите не придобиха навика да пият по бира след лекции по време на социална дистанция.

Между 2011 г. и 2022 г. делът на непиещите се е увеличил от 16% на 19%, според анализ на Drinkaware. Това е тенденция, движена от 16-24-годишните (26%), спещаща единствено съпротива от хората между 55 и 64 години (14%).

Снимка 512134

Източник: iStock

По-малко пари, повече алтернативи

"По-младото поколение не пие толкова много и не възприема пъбовете като най-приятното място за срещи , за общуване и за праднуване. Просто правят това на различни места.

Саймън Гудман, 44-годишен собственик на Duke of Cumberland Arms, е в индустрията от 18 години. Той споделя, че бизнесът му между началото на годината и средата на лятото търпи загуби, защото кръчмата му е "най-тихата, която съм виждал".

"Хората просто ги нямаше. Това е много странно  ивъпреки че съм в този бизнес толкова дълго време, съм принуден да затворя."

На хората им остават все по-малко пари, след като платят сметките си, а има и все повече места, където да ги харчат. Днес кризата с разходите за живот е голяма, като един на всеки петима британци, които обикновено посещават заведения и ресторанти всяка седмица, каза, че вече го прави по-рядко, става ясно от проучване на консултантската фирма CGA, проведено през април.

В същото време рязко нарастващите цени за наеми и ипотеки доведоха до свиване на свободното време. Хората прекарват по-дълго време и в пътуване до работното си място, за да си позволят домове на по-евтини места.

Бирена индустрия под тревога: защо британските пъбове ще работят по-малко?

Бирена индустрия под тревога: защо британските пъбове ще работят по-малко?

Намаленото работно време ще е за поне три месеца

Бумът в строежа на недвижими имоти

Тъй като кръчмите стават все по-малко печеливши, компаниите, които притежават земята, ги събарят, за да печелят от стойността на недвижимите имоти "отново и отново". Пъбовете се затварят против волята на хората, които ги управляват и често против волята на общността, която се нуждае от тях.

Без външна подкрепа усилията на местните общности за закупуване на затварящи се пъбове имат процент на успех по-малко от 10 на сто, според данни на Plunkett Foundation - благотворителна организация, насърчаваща бизнеси, собственост на дадена общност.

Наемателите и кръчмите са тези, които страдат най-много, защото те са тези, които биват изхвърлени от бизнеса си, а често и от домовете си.

В момента собствениците на малки пъбове във Великобритания са изправени масово пред ежедневна борба за оцеляване. За правене на бизнес в променящи се условия. Дали накрая ще успеят да се справят с кризата, в която се намират? Към момента никой не може да каже.