През последните няколко години Revolut се превърна в едно от най-популярните приложения за извършване на банкови преводи в Европа. Днес финтех компанията има над 16 милиона клиенти и повече от 220 000 от тях са от България, а през тази седмица тя успя да постигне нов успех в историята си.
След като привлече 800 милиона долара след нов кръг от инвестиции, Revolut достигна капитализация от 33 милиарда долара. И това я превърна в най-скъпата стартираща компания в историята на Великобритания. Така в момента 6-годишният финтех старт-ъп е 6 пъти по-скъп в сравнение с през 2020 година.
Как Revolut стигна до тук?
През 2015 година Ник Стронски, който е от руски произход, и Влад Яценко, който е украинец, поставят началото на компанията. От самото начало те си поставят целта да създадат глобално финансово приложение.
Съоснователите посочват, че основната им мотивация е била да предложат на младите потребители алтернатива на банковите услуги, които отнемат повече време. Стронски и Яценко решават да предложат на пазара своя алтернатива, която да извършва много от тези банкови услуги на момента и през смартфона.
Приложението бързо набира скорост сред пътуващите зад граница потребители, тъй като предлага евтино и бързо обмяна на различни валути.
Година след пускането си на пазара, Revolut вече има 100 000 регистрирани потребители. Тогава компанията завършва и първия си кръг от инвестиции, като успява да привлече 15 милиона долара. Бизнесът на компанията започва да се развива по-бързо след добавянето на нови услуги към платформата, като акаунти за корпоративни клиенти, както и търговия с криптовалути.
През следващите години Revolut успява да навлезе на 35 международни пазара, като предлага операции с повече от 30 различни валути. Важна стъпка в историята ѝ е получаването на банков лиценз в Литва през 2018 година.
От пролетта на тази година парите на българските клиенти на приложението също са защитени от литовския гаранционен фонд според условията на този лиценз. През януари старт-ъпът подаде документи за такъв и във Великобритания.
След привличането на последния кръг от инвестиции, обявени преди дни, основателите на компанията Ник Стронски и Влад Яценко се превърнаха в милиардери.