След година на спад европейският строителен сектор ще се върне към растеж през 2025 година, но това ще бъде бавен процес. Цените на жилищата се покачват отново, което прави строителството на нови къщи по-привлекателно предложение за предприемачите, показва нов доклад на ING.

Според прогнозата увеличението на общите строителни обеми в Европейския съюз тази година ще е незначително, в размер на само 0,5%. И все пак изглежда, че нещата в индустрията се подобряват, защото макар и малкият ръст следва спад от 2% през 2024 година.

Оптимистичните признаци бавно стават видими. Месечните данни за обема на строителството вече показват известен ръст през октомври и ноември миналата година. Цените на съществуващите къщи започнаха да се увеличават през 2024 г. и това дава възможност на строителните предприемачи да изискват по-високи цени за нови сгради, което им позволява да покрият разходите за повишените цени на строителните материали от последните години.

Снимка 650433

Източник: iStock Images

Въпреки това изпълнителите на проекти все още са песимистично настроени относно размера на своите поръчки, но изглежда, че най-ниската точка вече е достигната. Издаването на разрешителни за строеж беше донякъде разочароващо през третото тримесечие на 2024 г. Въпреки това резкият спад, който видяхме по-рано, спря и в сравнение със същия период на 2023 г. той нарасна, макар и незначително.

Новото строителство е най-предпочитано през последните 10 години у нас, но не успява да отговори на всички търсения

Новото строителство е най-предпочитано през последните 10 години у нас, но не успява да отговори на всички търсения

Какво да очакваме на пазара на имоти през 2025?

Сега предстои структурна промяна на търсенето в растежа за подсектора на обновяването (включително по дейности за устойчивост). На този фон инвестициите в инфраструктура ще продължат да растат. Основните двигатели за този растеж ще дойдат от фондовете на ЕС за възстановяване, инвестициите в цифрова инфраструктура, водоснабдяването, разширенията на електрическата мрежа и енергийния преход, коментирт експертите на ING.

Недостиг на работна ръка и ниско търсене

Поради спада на производството през 2024 г. по-малко компании в ЕС изпитват недостиг на работна ръка, но това все още е проблем. През декември една четвърт от всички работодатели в строителството в общността все още се оплакваха, че нямат достатъчно строителни работници, макар че година по-рано спадът беше от цели 32%.

Проблемът се задълбочи и заради застаряващата работна сила. Компаниите трябва да инвестират в повишаване на ефективността (индустриализация и цифровизация), за да се справят с кризата. Поради мудната икономическа ситуация строителните фирми все по-често споменават липсата на търсене. Това, макар и незначително, намаля през последния месец на 2024 година.

Цените на жилищата отново растат и бият рекорди

Цената на готовите жилища в рамките на ЕС започна отново да се повишава през 2024 г., след като се понижи през предходната година. Последните данни за третото тримесечие на миналата година показват поскъпване на цените от 1,5% и това означава, че цените на имотите в ЕС са достигнали ново рекордно ниво.

Това е лошо за потребителите, но е добър знак за сектора на новото строителство, заради генерираните приходи.

Разходите за строителство се увеличиха през последните години, а предприемачите не успяха да намалят цените, което доведе до спад в тяхната конкурентоспособност, спад в продажбите на нови жилища и къщи и по-ниско производство. И все пак, разликата между цените на новите и на по-старите жилища в ЕС все още голяма, но незначително намалява.

Разбира се, има значителни разлики между различните държави. Най-големи са те в Германия и Испания, където новопостроените сгради се оказват по-малко конкурентни. В същото време Нидерландия се откроява като единствената страна в ЕС, в която цените на старите имоти категорично са изпреварили цените на новите. Това прави нидерландските нови къщи по-привлекателни за купувачите и позволява на строителните предприемачи да увеличат продажните цени, за да покрият увеличените си строителни разходи.

90% от сделките с жилища в София са с ново строителство. Ръстът на цените е 12% за година

90% от сделките с жилища в София са с ново строителство. Ръстът на цените е 12% за година

Новите строежи са предпочитани, заради модерните технологии на изграждане, които ги правят по-перспективна инвестиция