Военните действия в Украйна и Близкия Изток и напрежението между Китай и Тайван създават безпокойство за всички по света... с изключение на счетоводните отдели на водещите военни производители. Според анализ на Vertical Research Partners за FT компаниите от глобалния Топ 15 в тази сфера ще имат свободен паричен поток от 52 млрд. долара към 2026 г.
Това се случва на фона на близки до рекордните нива държавни поръчки за въоръжение.
Според експертите свободният паричен поток след две години (когато се очаква голяма част от подписаните договори да бъдат реализирани) ще е почти двоен в глобален мащаб в сравнение с последната предвоенна 2021 г.
В САЩ тенденцията е още по-силно изразена, като там се очаква "джобовете" на големите имена в отбранителната промишленост да са повече от два пъти по-пълни след две години, отколкото са били преди войната в Украйна. Във Вашингтон разписаха договори по линия на подкрепата на Украйна, Израел и Тайван за близо 13 млрд. долара, които ще се изпълняват от Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, General Dynamics и борещата се с вътрешните си проблеми Boeing.
Европа също не остава твърде назад. Очакването е паричните потоци при BAE Systems, Saab и Rheinmetall да скочат с 40 на сто. Само Великобритания задели близо 8 милиарда паунда за военна помощ за Украйна - като това включва и допълване на собствените резерви, отбелязва FT.
България няма как да остане встрани от тези тенденции. Макар данните за сделките на българските предприятия от отбранителния сектор да не са публични, някои косвени показатели свидетелстват за бума, който преживяват.
Анализ на финансовите показатели на водещите ни компании в тази сфера показва, че в годината на избухването на войната (2022 г.) приходите им са се вдигнали с до почти 230%, а печалбата им е скочила многократно. С оглед случващото се в Украйна, нямаме особени основания да очакваме, че това не продължава и към настоящия момент.
Ако за големите играчи в световен мащаб този "дъжд" от пари е възможност за обратно изкупуване на акции, плащане на дивиденти и сливания и придобивания (каквито вече и виждаме), то за нашия военен сектор приходите от поръчките дават възможност за модернизация на заводите, инвестиране в развойна дейност и създаване на нови изделия. Дали това се случва с нужното темпо е друг въпрос.
Войната дава тласък и на руската индустрия за специална продукция. Конкретните данни за поръчките и тук не са публични, но отново има косвени индикатори. Институтът "Карнеги" анализира данъчните приходи на различните региони и е видимо как особено през миналата година рязко се увеличава приносът на тези, в които има ангажирани с военни поръчки машиностроитени заводи. През годините те традиционно е трябвало да бъдат субсидирани от държавата.
Това е пряк ефект от заделянето на цели 7,5% от БВП за отбрана и отварянето на 520 000 нови работни места във военните заводи - в тях вече се трудят 3,5 млн. руснаци.