Пет български компании за производство на кисело мляко са глобени с общо 159 419 лева от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Причината е, че са използвали полипропиленови кофички за опаковка на продукта, вместо полистиренови, както гласи Българският държавен стандарт (БДС).
Глобени са "Обединена млечна компания" ЕАД със 74 186 лева, държавната "Ел Би Булгарикум" ЕАД с 18 213 лева, "Комплекстрой" ЕООД с 11 800 лева, "Димитър Маджаров - 2" ЕООД с 38 915 лева и "Полидей - 2" ООД с 16 305 лева. Санкциите са в размер на 0,1% от приходите на дружествата за финансовата 2016 година.
Четири от глобените компании миналата година публично настояха за промяна на стандарта, за да се разреши използването на полипропиленови кофички, което щеше да намали цената на киселото мляко. До поправки в БДС обаче не се стигна.
"По този начин се спестяват разходи, които са обичайни за конкурентите и присъщи за дейността им. От друга страна, дружествата получават възможност да участват на ограничени от стандарта пазари. Тези икономически и търговски ползи дават на предприятията конкурентно предимство пред останалите производители, които добросъвестно се съобразяват с ограниченията на стандарта", смятат от Комисията за защита на конкуренцията.
Производството е образувано по сигнал на "Конфедерацията за защита от дискриминацията". В него се твърди, че след направена проверка на 31 компании от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), при пет е установено разминаване със стандарта.
"Изложено е мнение, че подобно поведение от една страна подвежда потребителите, тъй като продукт, означен като такъв по БДС, се продава на по-висока цена, но в качество и състав, несъответстващ на заложения стандарт, а от друга, представлява нелоялна конкуренция спрямо останалите участници на пазара, тъй като себестойността на полимерната опаковка от полипропилен е доказано по-ниска в сравнение със себестойността на опаковка, изработена от заложения в БДС материал полистирен и използвана от останалите производители", пише в решението на КЗК.
Според компаниите твърденията са несъстоятелни. Те посочват, че БДС не е нормативен акт, тъй като не се приема от държавен орган. И още: стандартът се променя възоснова на промяната в технологиите и науката.
"ОМК" казват още, че материалът полипропилен е одобрен за изработване на опаковки за кисело мляко."Материалът РР (полипропилен) през последните години се счита за много по-безопасен за човешкото здраве, отколкото материалите PS (полистирол) и РЕТ (полиетилен терефталат). Материалът PS (полистирол) отделя стирен, който според някои изследвания се счита за карцерогенен", заявяват още от компанията.
"Обединена млечна компания" произвежда млеката "Верея", "Полидей" - "Домлян", "Димитър Маджаров" - "Димитър Маджаров", "Ел Би Булгарикум" - млеката "Ел Би".
Решението на КЗК може да бъде обжалвано. Може да го прочетете ТУК.
Spacepl
на 25.03.2018 в 22:53:04 #30,1% - много бе, ще фалират.
himik
на 20.03.2018 в 21:31:47 #2В Европа и развитите държави по света киселото мляко се продава в кофички от HDPE (Полиэтилен) или PP (Полипропилен), но не и в полистирен, както изисква БДС !!! За справка за това коя пласмаса е подкодяща за кисели и мазни храни - Уикипедия (на англ или руски): https://en.wikipedia.org/wiki/Plastic_bottle https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F_%D0%B1%D1%83%D1%82%D1%8B%D0%BB%D0%BA%D0%B0
dimitar-dimitrov-3fThTzKb
на 19.03.2018 в 20:11:13 #1Поредната глупост на държавна агенция. Полипропиленът е много по качествен и по здравословен материал от полистирола. Истината е , че компаниите , произвеждащи полистиролови кофички , заради недоглеждане в описанието на стандарта, успяха да убедят КЗК в правотата си, за да си запазят монопола при опаковките за БДС кисело мляко, вместо да инвестират в нови машини и технологии. Проверете им собствеността и принадлежността им към политически кръгове и ще разберете защо е така. Някога стандартът ще бъде променен така или иначе, просто защото в Европа и САЩ се използува РР а не РS заради това , че полистирена може да отделя канцерогенни вещества (причиняващи рак), като може да влияе на хормоналния баланс и да влошава репродуктивните способности. Да се надяваме , че КЗК са и медицински експерти.