Акциите с висока доходност могат да бъдат привлекателни, като няколко академични проучвания показват, че акциите с доходност над 3% са склонни да превъзхождат повечето други класове активи, когато се държат 20 години или повече. Дивидентната доходност обаче не е най-важният показател, който трябва да се вземе предвид при оценката на акциите с парични изплащания или разпределение на акции.
Скорошен доклад на Hartford Funds разкрива изключително важно прозрение: Дивидентните акции с коефициенти на изплащане под 75% често се представят по-добре в дългосрочен план в сравнение с тези с по-високи коефициенти. Причината за това превъзходство се крие в дългосрочната устойчивост на дистрибуциите, което е от решаващо значение за овладяване на силата на сложното олихвяване.
Коефициентът на изплащане, изчислен чрез разделяне на годишния дивидент на акция на печалбата на акция (EPS), предлага прозорец в способността на компанията да поддържа изплащането на дивиденти във времето. По-нисък коефициент предполага повече място за устойчив растеж на дивидентите и реинвестиции в бизнеса.
Имайки предвид това прозрение, нека погледнем към три акции с висок дивидент, които могат да се похвалят с коефициенти на изплащане под прага от 75% и завидна доходност, варираща от ниските 4,42% до високите от 5,63%.
1. AT&T (NYSE: T)
AT&T (NYSE: T), телекомуникационен гигант, чийто корени датират от изобретението на телефона, е един от най-големите доставчици на мобилни услуги и широколентов интернет в САЩ днес.
Водейки в този списък, AT&T може да се похвали с впечатляващите 5,63% доходност, най-високата сред представените дивидентни акции. Тази щедра доходност, съчетана с коефициент на изплащане от 63,7%, позиционира компанията за устойчив, дългосрочен растеж на дивидентите.
Акциите на AT&T също изглеждат атрактивно оценени, с прогнозно съотношение цена/печалба (P/E) за 2026 г. от само 7,86. Изгодната оценка на телекомуникационния гигант предлага граница на сигурност на днешния претоварен с премиум пазар.
Въпреки че не е мощна игра за растеж, като Уолстрийт прогнозира скромно увеличение на печалбите от 1,7% през 2025 г., утвърдената пазарна позиция на AT&T, атрактивната оценка, стабилната доходност и ниското съотношение на изплащане колективно подкрепят потенциала й за генериране на устойчиви приходи и стабилен дял- поскъпване.
Източник: Chevron
2. Bristol Myers Squibb (NYSE: BMY)
Bristol Myers Squibb (NYSE: BMY), глобална биофармацевтична централа, се фокусира върху разработването на иновативни лекарства в онкологията, хематологията, имунологията и кардиологията.
Със завладяващите 4,99% доходност, Bristol Myers Squibb се нарежда на второ място в този списък от гледна точка на доходността. Неговият консервативен коефициент на изплащане от 59,8% осигурява достатъчно място за поддържане и потенциално увеличаване на дивидентите, позиционирайки компанията за дългосрочна устойчивост на дивидентите.
Акциите също изглеждат атрактивно оценени, като се търгуват само при 7,6 пъти над прогнозираните печалби за 2026 г. Тази оценка представлява сериозна отстъпка в сравнение както с голямата фармацевтична група, така и с по-широкия пазар, представен от бенчмарка S&P 500, главно поради опасения относно предстоящото изтичане на патентите за ключови двигатели на приходите като разредителя на кръвта Eliquis и имунотерапията срещу рак Opdivo.
Комбинацията на Bristol Myers Squibb от най-висока доходност, нисък коефициент на изплащане и атрактивна оценка го прави интригуваща опция за инвеститорите в дивиденти. Въпреки това потенциалните акционери трябва да следят отблизо способността на компанията да пуска нови продукти за растеж на пазара незабавно, за да компенсира въздействието на тези изтичащи срокове на патенти.
3. Chevron Corporation (NYSE: CVX)
Chevron Corporation (NYSE: CVX), водеща глобална интегрирана енергийна компания, оперира в пълния спектър от нефтената и газовата индустрия, като същевременно разширява дейността си в областта на възобновяемите горива.
В момента Chevron предлага атрактивна дивидентна доходност от 4,42%. Консервативният коефициент на изплащане на компанията от 62,2% трябва да даде на инвеститорите увереност в способността й да поддържа тази висока доходност, като същевременно продължава да инвестира в основните си операции.
В момента акциите на Chevron се търгуват при форуърд P/E съотношение от 9,4 за 2026 г., което представлява значителна отстъпка в сравнение с по-широкия индекс S&P 500. Въпреки това, перспективите за растеж на компанията са донякъде смекчени от цикличния характер на енергийния сектор и продължаващите промени в индустрията.
Говорейки към този момент, анализаторите прогнозират лек спад от 2,2% в приходите на Chevron за 2025 г. Въпреки това краткосрочно предизвикателство, Chevron има доказан опит в създаването на стойност за акционерите и притежава финансовата сила да се ориентира в бързо променящия се енергиен пейзаж.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.