Австралия понася основната тежест от ограниченията за внос на въглища в Китай в края на годината. По този начин се отстъпва пазарен дял на други износители, включително Русия и Монголия, след като доставките се повишиха по-рано през 2019 година.

Докато общите покупки от Китай нараснаха с 9% през ноември на годишна база, австралийските пратки до най-добрия купувач намаляха с 31%, показват изчисленията на Bloomberg въз основа на митнически данни. Вносът от Русия се повишава с 81%, докато монголските товари нараснаха с 14%. Обемите от най-големия износител - Индонезия, се покачиха с почти 10%.

Данните от ноември показват промяна на стойностите от средата на 2019 година, когато китайският внос от Австралия се покачи до рекордни нива. "Търговците се притесняват от месец септември насам заради затягането на ограниченията на вноса към края на годината, тъй като годишните квоти се приближават до максимум", обяснява за медията Фън Донбин, главен анализатор в China Coal Resource.

Съдбата на въглищата ще бъде решена в Китай

Съдбата на въглищата ще бъде решена в Китай

През тази година се отчита спад на употребата им в света, движен от развитите икономики

"Това важи най-вече за пристанищата в Северен Китай, където вносът на коксови въглища достигна рекорд", добави той. Този вид въглища се използва за производството на стомана и се различава от топлинните въглища, които се използват за енергия и отопление.

Австралия е най-големият износител в света на коксови въглища и втори по големина износител на въглища за производство на електроенергия. Следователно страната е особено чувствителна към политиката за внос в Китай.

Миньорите на нацията също се сблъскват с натиска върху околната среда у дома на фона на опустошителни пожари, които тази година превзеха държавата континент.

Пекин редовно коригира ограниченията за внос на въглища, за да балансира защитата на домашните миньори и електроцентрали, въпреки че политиката често няма яснота, защото няма официални оповестения.

Докато Китай позволи по-ниски цени на вноса през тази година, за да облекчи икономическото забавяне, пристанищата, включително Цаофедиан и Джингтан, спряха митническите разрешения, след като вносът нарасна значително. Тези пристанища обслужват главно стоманодобивни предприятия в района на Таншан.

Възобновяемите източници на енергия скоро ще вземат короната на въглищата в най-голямата икономика

Възобновяемите източници на енергия скоро ще вземат короната на въглищата в най-голямата икономика

Следващата цел - системи за дългосрочно съхранение на електроенергия