Великобритания публикува дългоочаквания си миграционната си политика, която ще сложи край на свободата на движение и ще да даде приоритет на квалифицираните работници. Министърът на вътрешните работи Саджид Джавид заяви, че целта е да се доведе нетната миграция до "устойчиви нива", пише Bloomberg.
Намаляването на имиграцията бе основен въпрос за британските гласоподаватели и беше основна мотивация за мнозина, които избраха да напуснат ЕС в референдума за 2016 г. Свободата на гражданите да се движат между държавите-членки е основополагащ принцип на блока и не може да бъде договаряна, казват нейните лидери.
Но по-строгите правила за мигрантите - особено предложеният от правителството минимален праг на заплата от 30 000 паунда (38 000 щатски долара) за квалифицирани работници - биха били "юмрук в лицето" за много компании, които ще се борят да наемат или задържат персонал,според Конфедерацията на британската индустрия.
Самият кабинет беше разделен по въпроса и отнема дълги преговорите между премиера Тереза Май, канцлера Филип Хамънд и бизнес секретаря Грег Кларк да стигнат до съгласие и да публикуват плана във вторник.
Компромисът за провеждане на 12-месечна обществена консултация на прага се стреми да вземе предвид както желанието на Мей да намали имиграцията до под 100 000, в съответствие с манифеста на Консервативната партия от 2017 г., така и опасенията на други министри, че талантът на мигрантите ще пресъхне.
Министърът на труда и пенсиите Амбър Руд казва пред ITV в интервю, че това е "истински притеснително", ако фирмите не могат да наемат хора, от които се нуждаят, поради минималния праг на заплатите. "Той ще трябва да падне, за да отговори на реалните нужди на бизнеса за по-нископлатени хора, които често са квалифицирани хора, но идват с ниски заплати", казва тя.
Източник: Bloomberg
Говорейки в Камарата на общините, Мей каза категорично, че правителството се придържа към целта за намаляване на нетната миграция на десетките хиляди. И все пак самият Джавид не повтори линията в своето изявление миг по-късно, като само каза, че планът е да се намали имиграцията до "устойчиви нива".
В плана на правителството става ясно, че няма ограничение за броя на квалифицираните мигранти, които идват в Обединеното кралство.
Умения на фокус
"Великобритания ще остане отворена за бизнеса", каза Джавид в парламента. "Ще продължим да посрещаме талантливи хора от всички краища на света."
Той също така каза, че плановете няма да навредят на икономиката, твърдейки, че много страни - включително САЩ и Канада - се справят добре без свободата на движение.
Гражданите на ЕС ще придобият уреден статут, ако са живели в Обединеното кралство в продължение на пет години. Тези, които пристигат по време на т.нар. Период на изпълнение, посочен в споразумението за Брекзит между Великобритания и ЕС, което все още не е ратифицирано, също ще се сдобият с уреден статут, според плана за миграция на правителството.
В случай, че няма споразумение с блока, Мей каза пред Парламента, че нейният приоритет ще бъдат гражданите на ЕС, които понастоящем пребивават в Обединеното кралство и очаква реципрочно споразумение от блока.
За да се облекчат опасенията на бизнеса, в плана са включени и новислучаи относно имиграцията, включително допълнително време за студентите да търсят професионален опит след завършване на обучението им. Броят за квалифицираните мигранти няма да бъде ограничен. Ще има и изключения за работните места, в които квалифицираните работници са в недостиг заедно с "високо ценените" имигранти, като например учени и инженери.
"Национални интереси"
"Бъдещата система цели да уреди въпроса с имиграцията спрямо интересите на Великобритания", каза Джавид пред депутатите. "Всеки в бъдеще - с изключение на Великобритания и ирландските граждани - ще трябва да получи разрешение от Великобритания, преди да дойде тук", каза той, добавяйки, че това ще бъде единна система за всички националности.
В четвъртък той ще представи нов законопроект в Парламента за имиграцията, който ще подготви Великобритания за напускане на ЕС. Планът, публикувана в сряда, съдържа предложения за бъдещи отношения с блока.
Кметът на Лондон Саджик Кан, влиятелна фигура в опозиционната Лейбъристка партия, заяви, че плановете могат да нанесат "сериозни щети" на растежа.
"Няма абсолютно никакъв смисъл правителството да излезе с една универсална политика за цялата страна", каза той според изявление. "Това просто няма да работи за Лондон и е абсолютно противоположно на това, от което ние, лондонският бизнес и ние в Кметството, се нуждаем и което многократно сме казвали на министрите."