Десетилетие назад българите бяха по улиците, за да празнуват присъединяването към Европейския съюз (ЕС). Това беше лъч светлина над столицата, пише Bloomberg в своя публикация, разказваща за развитието на България 10 години след влизането й в съюза.

"Присъединяването дойде с обещание за наваксване на разликата в доходите с по-богатата Западна Европа. Членството щеше да стимулира търговията и да донесе милиарди евро под формата на инфраструктурни инвестиции. А също така България трябваше да изгради политически институции и да ги доведе до европейските стандарти", пише медията.

Авторите Елизабет Константинова и Слав Оков посочват, че 10 години по-късно, докато България се подготвя за председателството на Съвета на ЕС, не всичко е по план.

Износът се е удвоил и стандартът на живот се е подобрил, но растежът на заплатите е разочароващ. "Съседна Румъния, която се присъедини по същото време и прегърна реформите с по-голям ентусиазъм, показва впечатляващ напредък. България обаче може би пропусна шанса си да навакса", пишат авторите.

С какво българската икономика е по-добра от румънската?

С какво българската икономика е по-добра от румънската?

И обратното

"Не може да бъде избегнато впечатлението, че България е изпуснала възможностите си за икономически растеж", смята Отилиа Данд, която е анализатор от Teneo Intelligance в Лондон.

Според Bloomberg основната причина държавата да изостава зад останалите членки е корупцията. България се представя най-зле в ЕС по отношение на нивото на взети подкупи и това е в центъра на много други предизвикателства пред София.

В това число влиза спадът на чуждестранните инвестиции и продължаващите инспекции съдебната система от страна на Брюксел. В същото време някои държави в ЕС са против влизането на страната в Шенген.

Невиждан растеж в ЦИЕ, но българската икономика изостава

Растежът на българската икономика изостава спрямо региона

Румъния остава първенец в ЕС с най-голям ръст на БВП

"Натискът за справяне с корупцията беше подновен точно преди България да поеме европейското председателство през януари. Последните такива инициативи обаче се провалиха и анализаторите нямат особено вяра, че министър-председателят Бойко Борисов ще успее да въведе нужните промени този път", се казва още в публикацията.

"Притеснявам се, че в момента се вдига много шум, но той няма да доведе до нищо", смята Даниел Кадик, който е директор в подразделението на фондация "Фридрих Науман" в София. "Вижте колко много опити имахме през последните години, както по съдебната, така и по антикорупционната реформи. И нищо не се случи", допълва той.

"Корупцията коства почти 15% от брутния вътрешен продукт на България, изчисляват от Европейския парламент, а нищо не се прави, за да се предотврати емиграцията на работници на запад в търсене на по-високи заплати", твърдят от медията.

България е сред най-непривлекателните за чужди професионалисти страни

България е сред най-непривлекателните за чужди професионалисти страни

Доклад на IMD ни поставя на 58-а позиция от общо 63 изследвани държави

От Bloomberg завършват разказа си с цитат на Сергей Станишев, в който той посочва, че постиженията на България не трябва да бъдат пренебрегвани, но признава, че понякога липсва желание за реформи.

"Ние не използвахме всички възможности ефективно. Много често нямаме достатъчно политическа воля, за да посочим проблемите, пред които сме изправени", казва бившият премиер.