Чешките демонстранти носеха плакати „Буш терорист номер едно"; този лозунг може да се види доста често по време на посещенията на американския държавен глава в Европа, след инициираната от него инвазия в Ирак през 2003. 1,500 чешки полицаи, включително поделения за борба с тероризма и снайперисти, отцепиха центъра на Прага в очакване на по-големи протести днес.
Проучвания на общественото мнение показват, че две трети от чехите са против изграждането от САЩ на елементи от ракетния щит в страната им. Нарастват страховете, че тази стъпка на Пентагона ще влоши отношенията с Русия и ще навлече отмъщението на анти-САЩ терористични групировки. Щитът може да влезе в действие през 2012, като предвижда изграждане на установки и в Полша, където общественото мнение също е отрицателно настроено.
Буш ще прекара днешния ден с лидерите в Чехия, а утре ще вземе участие в срещата на Г8 в Германия, която ще трае от сряда до петък. В Германия Буш най-вероятно ще бъде посрещнат с много повече присмех и възмущение в антиглобалистични протести с по-широк контекст. В Германия в понеделник вечерта продължиха анти-Г8 броженията, като в Рощок са задържани 66 души.
В петък следобед президентът на САЩ ще отпътува за Юрата в Пловдив, след това отлита за Италия за среща с Романо Проди и папата в събота, оттам за Тирана, Албания в неделя и София в понеделник. Както посочва европейската медия, САЩ ще се стреми да завърши изграждането на НАТО-капацитети в България.
Правителствата на Чехия и Полша са склонни да напреднат с плановете за ракетния щит, като чешкият премиер Мирек Тополанек в понеделник каза: „Буш трябва да напусне Прага с чувството, че Чехия е приятел на САЩ и няма да позволи никой да им диктува".
Този коментар е контраудар срещу враждебната позиция на Русия срещу щита. Това ще бъде и фон на още остри думи, на които ще станем свидетели през тази седмица. Миналата година срещата на Г8 се проведе в Санкт Петербург в дружелюбен тон, но нажежаването на отношенията между Кремъл и Запада заради противоречивият милитаристичен проект сложи кръст на приятелството.
В понеделник Путин заплаши да насочи ядрените си снаряди срещу цели в Европа, нещо нечувано от края на Студената война. От другата страна се знае в общи линии, че речта на Буш днес ще съдържа остри нападки срещу демокрацията в Русия.
Съветникът по националната сигурност на САЩ е намекнал: „Президентът бе много ясен, че въпреки че Русия държи бъдещето си в ръцете си, ние вярваме както за Русия така и за всяка друга страна, че истинската стабилност и просперитет идват, когато страните дават на хората си икономически свободи и изграждат институции на трайна демокрация".
Пресконференцията на Белия дом вчера е била посветена предимно на взаимоотношенията на САЩ и Европа с Русия. Макар че острите думи на руския президент са били критикувани, се счита, че няма основания за политическо безпокойство: „Това са големи, сложни отношения и ще има области, в които ще си сблъскаме главите".
Говорителят на Белия дом е пренебрегнал важността на полската и чешката опозиция срещу ракетния щит. „Относно всеки политически или за националната сигурност въпрос, винаги ще имате различия в мненията сред населението". При въпроса дали САЩ биха могли да изменят плановете си като следствие от общественото недоволство, говорителят отвръща: „Не, не".
Голям удар от нажежаването на обстановката с ракетните щитове в Европа ще получи европейската инициатива за световен съвместен проект за околната среда. Спорейки за военните установки, Русия и САЩ ще имат всички основания да откажат сътрудничеството си. От това най-облагодетелствани ще бъдат САЩ, замърсител номер едно в света, упорито отказващ да вземе участие в световните екологични проекти.