![](http://images.ibox.bg/2006/09/15/ev/256x150.jpg)
Великобритания и Франция се присъединиха към Швеция и Холандия в призива си към изпълнителния орган на ЕС да засили своят натиск към двете държави за продължаване на правните реформи. В противен случай ЕС ще разруши собствената си политика за разширяване.
Комисарят по правосъдието на ЕС Франко Фратини всъщност е най-силно критикуван и то във връзка с прекалено близките му отношения с нашият български вътрешен министър Румен Петков.
Според вестник Financial Times, Фратини е обвиняван в това, че предприема частни „излети" с българския министър, по-специално става дума за ски-ваканцията им през февруари, и така си е затворил очите за незадоволителното третиране на най-големите случаи на корупция в България.
Говорителят на Фратини е отхвърлил укорите, изтъквайки, че Брюксел си върши работата по многостранното и последователно наблюдение на новите страни в Евросъюза.
София и Букурещ са получили зелена светлина за членство в ЕС през миналата година само при условие, че след влизането им те ще отговорят на определени цели по престъпността и корупцията. Двете балкански страни са поставени при мониоторингов режим, какъвто в предните вълни на разширение нямаше.
Неудовлетворени от напредъка на този мониторинг, четирите „стари" страни членки са посикали специална среща с Катерине Дей, генерален секретар на Комисията, за да изискат по-строг език от страна на изпълнителната ръка на ЕС, по-специално към България.
От своя страна, България критикува практиката на ЕС в след-присъединителния мониторинг. Българският външен министър Петков наскоро каза, че ЕС не трябва да използва двойни стандарти и потвърди, че редица проблемни зони в другите държави биват пренебрегвани за сметка на прекомерно внимание към „новаците", които трябва да изживеят „трудни времена".
Но както официалните лица на Комисията, така и дипломатите настояват, че София трябва да уважава системата за „настойничество" такава каквато тя бе въведена, избрана като алтернатива пред отлагането на членството на страната в ЕС поради недостатъци в правната система.
Някои дипломати и членове на Европарламента предполагат, че недостатъчният мониторинг от страна на ЕС може да навреди на доверието към процеса на разширяване с неприятни последствия за начина на третиране на бъдещите кандидати.
„Голяма грешка на ЕС бе да каже, че Румъния и България ще станат членки през 2007" - каза дясно-центристкият евродепутат от Германия Дорис Пак по-рано през този месец, когато говореше за разширяването на ЕС в Югоизточна Европа по време на конференцията в Сараево.
Тя е обяснила, че след като веднъж на страните от Южните Балкани е била посочена дата за встъпване, те са отслабили прогреса на необходимите реформи, защото са знаели, че така или иначе ще влязат в блока.
Дорис Пак е казала: „Тази грешка няма да се повтори никога повече".
samoray
на 27.04.2007 в 17:46:42 #1Фратини и Путков
а на какъв език са разговяряли? на езика на тялото???? Щото нашия комунистически гьон само развален руски владее. Да ли го е поканил да опикаят някой нов фонтан?