Земеделието в Украйна също пострада от войната и дори съществува реален риск водещият производител на слънчоглед в света дане успее да засади култури тази година и реколтата от други вече засадени култури да пострада.
Цените на пшеницата и царевицата скочиха до най-високите си нива от десетилетие, като износът на Черно море е спрян. На Украйна и на Русия се пада близо 30% от световния износ на пшеница. Не само несигурността относно кризата причинява покачване на цените на пшеницата, но и притесненията относно щетите на инфраструктурата в Украйна и дали това ще попречи на способността на страната да изнася в близкото бъдеще.
Инвазията парализира украинското селско стопанство - индустрия, която произвежда милиони тонове зърнени и маслодайни култури и доставя в редица страни по света.
Освен цените, друг проблем за доставките е, че украинските фермери се присъединили към армията, за да се сражават като доброволци и това се случва само седмици преди началото на засаждането през пролетта. Това може да унищожи голямата реколта от слънчоглед, пише Bloomberg.
"Най-добрият сценарий е реколтата да е по-малко от обикновено. Най-лошият вариант е да не се засади нищо", коментира холандски фермер, който работи в Украйна от две десетилетия Кеес Хейзинга.
Украйна е и най-големият износител на слънчогледово масло. Ако този ключов източник на доставки спре износа, ни чака още повишаване на цените на храните в световен мащаб.
Южна Украйна, която също е подложена на атаки е ключов регион за производство на някои зърнени култури. Дори ако войната приключи сега, добивите може би ще са ограничени. Най-застрашените култури са слънчогледът, захарното цвекло и царевицата.
По думите на местен фермер ако не се засадят посевите скоро, това ще означава 100 милиона тона загубено производство. "Има достатъчно храна за местното население, но не и за износ на световния пазар, ако това не спре скоро".