По сведение на Spiegel, банкерите и макроикономистите са предвиждали стойности от 107,5 пункта. Всеки месец изследователският институт в Мюнхен се допитва до близо 7000 предприемача и изготвяният на тази основа индекс се счита за един от най-важните барометри за настроението в икономиката на Германия.
Предприятията вече не са така оптимистично настроени към това, което предстои в идните месеци, е казал президентът на Ifo Ханс - Вернер Зин. Съответстващият частичен индекс се е понижил от 103,2 пункта през януари до 102,6 пункта през февруари. Индексът, който оценява актуалната ситуация, е спаднал от 112,8 на 111,6 пункта.
Още през януари след увеличението на ДДС настроението леко се понижи. Въпреки това съвкупният индекс на Ifo е на исторически високо ниво. Конюнктурният подем през тази година ще продължи, очакват експертите.
„През пролетта моментната слабост ще бъде преодоляна", казва експертът на Ifo Клаус Аббергер. Основната тенденция на икономиката продължава да е позитивна, повишението на ДДС представлява само временен товар върху икономиката. Според изследването на института, търговците на дребно изживяват труден момент с ниски продажби, но се очаква второто полугодие да бъде свързано с нов подем.
Има и други мнения, които са по-песимистични. Според експерт от Goldman Sachs, показателите говорят за по-нататъшен и силен ръст, но точката - максимум вече е прехвърлена и вече темпа на ръста ще се забавя.
Експерт от Commerzbank казва, че резултатите от Ifo-индекса говорят за загуба на темпо в конюнктурата. Това е отдавано на повишението на ДДС. Освен това и световната икономика се е забавила. „Все някога ефектите от повишенията на лихвите от ЕЦБ трябваше да станат видими". В идните месеци икономическата динамика ще продължи да отслабва, счита този финансист.
Юрген Михелс от Citigroup звучи по-оптимистично. „Намаляването не предизвиква безпокойство. Данните показват, че в течение на годината икономиката ще възобнови темпото си". Силните инвестиции ще поведат ръста, както и продължаващата динамика на износа.