Правителството в Индия обяви план на стойност 40 млрд. долара, с който се надява да се измъкне от рецесията, която обхваща все повече сектори в страната, предаде Zero Hedge. Тази сума ще бъде добавена към централния бюджет за фискалната 2020/2021 г. Целта ще е омекотяване на бързите темпове, с които брутният вътрешен продукт на държавата се понижава.
"Производството на електричество се срина до дъното, никога не е било толкова ниско", каза бившият главен икономически съветник на страната Арвинд Субраманиан. "Затова имам чувството, че това не е обикновено забавяне, това е голямото забавяне на Индия и трябва да го разглеждаме напълно сериозно... а икономиката, изглежда, се е насочила към интензивното отделение."
През настоящата фискална година, която ще приключи на 31 март, икономиката на страната се очаква да нарасне с по-малко от 5%, което е най-слабото ѝ представяне от Голямата рецесия от 2008 г. Същевременно за изминалите 12 месеца индустриалното производство в страната спадна с почти 5%, което също е резултат, постигнат за последно през 2009 г. Това е вярно и за бизнес доверието, което е отрицателна стойност.
Тези негативни фактори за производството, което е двигателят на индийската икономика (а и на всяка друга такава), се комбинират с високите равнища на корпоративен дълг в страната и нарастващият брой слабо представящи се финансови активи. Това може да доведе до забавяне на корпоративното кредитиране и до още по-сериозно забавяне на икономиката.
Средствата, които правителството ще похарчи като пакет за стимулиране на икономиката (защото очевидно такива мерки работят особено успешно, например в Япония, където въпреки невъобразимото количество йени стопанството е в стагнация), ще бъдат насочени към земеделието, алтернативните енергийни източници и за изграждането на инфраструктурни проекти. Около 51 млрд. долара ще бъдат използвани за водни проекти и доставяне на питейна вода.
Резултатът от новата мярка ще бъде увеличаване на бюджетния дефицит на Индия с 0,5 процентни пункта, до 3,8% през следващата фискална година. Очакванията са освен него слабостта на икономиката да се отрази и на борсово търгуваните акции, които поскъпнали със средно почти 20% стойности между август 2019 г. и януари 2020 г. вероятно ще се коригират в посока надолу.