Младите хора в скандинавските държави, в Холандия и в Германия ще прекарат най-дълъг период от живота си като активно работещи. От тях в най-голяма степен това се отнася за шведите. В страната очакваната активност на гражданите на пазара на труда е 41,9 години.

Това сочат нови данни на Евростат, разглеждащи очакванията за периода на активност на пазара на труда на европейските граждани, които в към 2018 година са били на 15 години.

Малко по-кратък ще бъде този период за гражданите на съседните ѝ държави - в Дания средната продължителност на работа е 39,9 години, а в Норвегия - 39,6 години, а във Финландия - 38,6 години.

Извън скандинавския регион с най-дълъг период на очаквана активност на пазара на труда се отличава Холандия с 40,5 години, следвана от икономика номер 1 на Стария континент - Германия, с 38,7 години.

Най-добрите дестинации за пенсиониране през 2019 година

Най-добрите дестинации за пенсиониране през 2019 година

От Азия, през Европа, до Южна Америка

Сред държавите членки на противоположния полюс е Италия. Там младежите ще трябва да се трудят 31,8 години от живота си, преди да се пенсионират. 32,4 и 32,9 години е периодът за съответно в Хърватия и в Гърция.

България е в долната граница, като у нас младежите се очаква да работят по средно 33,1 години, преди да се пенсионират. За Румъния очакваният период е от 33,5 години, както и за Полша. Извън Европейския съюз (ЕС) за Турция този период е най-кратък - 29,4 години.

През 2018 година средната продължителност на активния трудов живот за целия съюз е 36,2 години или с 3,3 години по-дълъг от този през 2000 година. Мъжете ще се трудят с 4,9 години по-дълго от жените - средно 38,6 години за тях при 33,7 години за дамите, показват още изчисленията на Евростат.

Ранното пенсиониране звучи чудесно, но може да повлияе на психичното ви здраве

Ранното пенсиониране звучи чудесно, но може да повлияе на психичното ви здраве

Оказва се трудно човек да се раздели с професионалната си идентичност

Снимка 454294