Китай от години не е само най-голямата държава в света, но също и икономическа суперсила, устремена към глобалните челни места. За целта Пекин вече повече от 30 години следва стратегия, която съчетава държавен контрол и пазарна инициатива, международно сътрудничество и защита на собствените приоритети.
Затова и сред най-големите китайски компании има много, които са държавни или с държавно участие. От Investopedia направиха списък с най-големите корпорации от комунистическата държава, които са публично търгувани.
Данните са актуални към края на декември 2022 г. За мащаб, БВП на България в долари през миналата година е бил около 89 млрд. долара.
PetroChina
- Оборот: $486,4 млрд.
- Нетни приходи: $20,9 млрд.
- Пазарна капитализация: $79,4 млрд.
Петролно-газовата компания PetroChina се занимава с търсене и разработка на петролни залежи, добив и продажби, както и с производството на нефтохимически продукти. Това е публично търгуваната част от държавната Китайска национална петролна корпорация.
JD.com
- Оборот: $156,9 млрд.
- Нетни приходи: $254,4 млн.
- Пазарна капитализация: $88,3 млрд.
JD е водещият онлайн търговец в Китай с интегрирана платформа и 588,3 млн. активни потребители. Компанията помага на местни и международни брандове да навлизат на електронния пазар в страната.
Ping An Insurance
- Оборот: $156,2 млрд.
- Нетни приходи: $14,7 млрд.
- Пазарна капитализация: $114,8 млрд.
Ping An Insurance предлага различни застрахователни продукти, покриващи рискове по отношение на собствеността, живота и здравето. Освен това компанията развива различни финансови услуги, сред които банкиране и управление на инвестициите. Други от "екосистемите" на Ping An са свързани с недвижимите имоти и автомобилите, както и със Smart City решения за подобряване на ефективността на държавните структури.
China Construction Bank
- Оборот: $127,1 млрд.
- Нетни приходи: $48,5 млрд.
- Пазарна капитализация: $146,6 млрд.
China Construction Bank предлага персонално и корпоративно банкиране. Тя е държавна собственост.
Tencent Holdings
- Оборот: $84,6 млрд.
- Нетни приходи: $27,2 млрд.
- Пазарна капитализация: $377,6 млрд.
Tencent е водеща интернет и технологична компания, която създава разнообразно дигитално съдържание, включително - видеоигри. Тя предлага множество облачни услуги, рекламна платформа, fintech решения както за редовите потребители, така и за бизнеса.
China Merchants Bank
- Оборот: $51,8 млрд.
- Нетни приходи: $20,3 млрд.
- Пазарна капитализация: $132,7 млрд.
Държавната банка има над 1800 офиса в целия свят, като освен това обслужва клиенти в 130 китайски града.
BYD
- Оборот: $51,4 млрд.
- Нетни приходи: $1,5 млрд.
- Пазарна капитализация: $74,7 млрд.
Компанията е с водещи позиции в електрониката, автомобилостроенето, железопътния превоз и ВЕИ. Притежава 30 индустриални парка на 6 континента.
Zijin Mining Group
- Оборот: $39,7 млрд.
- Нетни приходи: $3,2 млрд.
- Пазарна капитализация: 36,1 млрд.
Zijin Mining е голяма международна група в минния бизнес, която е ангажирана с добив на мед, злато, цинк и литий, но освен това има и развойна дейност. Нейни проекти са в ход в 15 китайски провинции и 13 държави по света.
Haier Smart Home
- Оборот: $37 млрд.
- Нетни приходи: $2,3 млрд.
- Пазарна капитализация: $30 млрд.
Haier са специализирани в производството на уреди за "умния дом", включително климатици, хладилници, бойлери и др.
Meituan
- Оборот: $30,3 млрд.
- Нетни приходи: -$3,4 млрд.
- Пазарна капитализация: $138,4 млрд.
Друга голяма технологична компания с фокус върху търговията. Meituan предлага интегрирана платформа за доставка на храна и нехранителни продукти, транспорт, туризъм и развлечение.