Две стъпки напред, една стъпка назад - не става дума за танго, а за сложните икономически отношения между Италия и Китай. Рим миналата година напусна водената от Пекин международна инициатива "Един пояс, един път", но продължава да разчита на него за инвестиции в ключови сфери на икономиката. Това е показателно за трудностите, които идват в комплект с всеки опит за намаляване на зависимостта от Китай, пише Quartz в свой материал.
Мощната притегателна сила на втората по големина световна икономика е особено видима в автомобилната промишленост. Рим преговаря с държавната китайска Chery Auto за завод в страната. Според "Ройтерс" такива разговори са водени и с EV гиганта BYD.
А всичко това е нужно заради желанието на италианските власти да съживят автомобилното си производство - от под 800 000 новопроизведени коли през 2023 г. до 1,3 млн. в близко бъдеще.
Ако това стане с Китайска помощ, в Пекин ще имат повод да отворят шампанското. Те от години търсят подходящ рубеж, от който да започнат по-сериозно навлизане в Европа, Африка и Близкия Изток. У нас това не се получи особено с Great Wall, но в Унгария вече се правят сериозни инвестиции.
В същото време, Stellantis - обединението на Fiat Chrysler и PSA Group, иска да прави сериозен бизнес с Китай. През миналата година групата стана миноритарен собственик в местния EV производител Leapmotor, като ново съвместно предприятие получи благословията на Пекин преди месец. Целта е то да произвежда по 150 000 евтини електромобила Leapmotor за пазари извън Китай - при това в стар завод на Fiat в Италия.
Това също може да подобри статистиката за автомобилното производство на Ботуша, но пък повишава зависимостта от китайските технологии.
"За Италия излизането от "Един пояс, един път" беше лесната част. Трудната е да се намери работещият модел на отношения с Китай", пише в заключение Quartz.
projekt
на 15.03.2024 в 11:27:40 #1колко смешен плач..... Италия няма пари за инвестиции. никой не й дава пари за инвестиция. може да отпуснат кредити, но не дават инвестиции. единствения който дава и предлага партньорство е Китай.....но Китай е лош. а къде е добрия САЩ....да помогне на Италия, ама като инвестиции, а не като заем..... спомнете си за всички "лоши нещата" построени от "лошия комунизъм" - ТЕЦ, язовири, училища, болници, АЕЦ, пътища, мостове, инфраструктура до всяко село - ток и вода.....и всичко това е построено от държавата за хората. ама сме били зависими..... хайде сега кажете колко неща са построени от нашите нови демократични партньори и са за държавата и народа.....за доброто на народа....не се сещам, а вие? разкажете ЕС и САЩ колко държавни училища и болници построиха....кажете....да се знае....