От 2001 година до днешния ден стойността на долара на САЩ се понижи с над 30% спрямо другите основни международни валути. В началото на ноември 2007 доларът достигна историческо дъно спрямо евро и китайския юан, а спрямо британския паунд бе най-евтин от 26 години. По всичко изглежда, че стойността на американския долар ще продължи да пада, което ще подложи на изпитание Вашингтон: или САЩ трябва да приведат в ред икономическата си къща, намалявайки финансираното с дълг потребление и възстановявайки спестяванията, или да се научат да живеят с намалялата покупателна сила и по-малкото влияние на американеца.
Отслабването на покупателната сила на Америка не означава, че другите ще спечелят от това, тъй като много икономики, зависещи от износа си за САЩ, също ще пострадат. Съществува реалната опасност предпазливото отношение към долара да доведе до настроение да се притежават по-малко долари, което допълнително ще намали стойността им: изглежда се заформя продължителна спирала.
След Втората Световна Война доларът стана световната валута. Независимо от периодичните движения нагоре и надолу спрямо другите основни валути, доларът на САЩ се считаше за централна валута за международната търговия и финанси. Между впрочем той все още е стандарт за правителствата с измерването на резервите в чуждестранна валута в долари, също и цените на основните търговски стоки се определят в долари. Това съответства на политиката на САЩ от последните 13 години за поддържане на силен долар. Макар официалните лица и сега да продължават да опяват за „силен" долар, реалността на поевтиняващата валута хвърля друга светлина върху избора на САЩ.
Слабостта на долара отразява все по-големите проблеми, които трябва да посрещне американската икономика, която иска да съчетае пушките със сладкишите. САЩ поддържа скъпа и усложнена армия с глобален обхват. В същото време политиката на правителството се фокусира върху запазването на потребителските разходи, които формират над 70% от БВП.
В исторически план е доказано, че балансирането на икономически и военни цели е трудно нещо. Оръжията (войната в Ирак и мисиите в Африка и Афганистан), които все повече натежават в едната страна на уравнението на американската икономика, струват между $3 и $5 млрд. дневно. През август службата по бюджета на Конгреса изчисли, че до юни 2007 за бойни операции в Ирак са изхарчени до $500 млрд.
Сладкишите в уравнението също са значително предизвикателство заради солидния дълг на домакинствата, липсата на благоразумна финансова политика във Вашингтон и размекването на пазара на недвижимите имоти. Потребителите разчитаха на жилищни активи и евтини ипотеки - осигурени от закупения от чужденци американски дълг - за да финансират неспирния шопинг. Сякаш от рог на изобилието върху потребителя се изливаха стоки, много от които вносни, докато спестяванията на американските домакинства не се пренесоха трайно в отрицателните територии.
Устойчивостта на „пушки и сладкиши" икономиката на САЩ зависи от постоянния приток на чуждестранни инвестиции в Трежъри бонове и корпоративни книжа. Тези чуждестранни покупки гарантират притока на кредит към потребителите, които купуват стоки от Европа и Азия. Независимо от притесненията за изчерпване на спестяванията в САЩ и проточилия се период на рекордни дефицити по текущата сметка, чуждестранните централни банки имаха интерес да поддържат тази система, дори и с постепенно поевтиняващ долар. В известен смисъл чуждестранните спестители осигуряват американските потребители с евтини фондове за покупка на техните стоки - продължаващ цикъл, който бута напред икономическия ръст в САЩ и другаде по света.
Кредитният балон бе „боцнат" от кризата в сектора недвижими имоти в края на 2006. От този момент нататък доверието във финансовата система на САЩ започна да ерозира, особено заради отровата на вторичните ипотеки, която се разпространи сред банките и брокерите, както и в онези сектори на застрахователния бизнес, които са свързани с ипотеките. След като във финансовия сектор започна инфлация на доверието, вниманието се насочи към огромните структурни проблеми на страната: 1) дългосрочните дисбаланси между правителствени разходи и постъпления, свързани с продължаващия натиск за съкращения на данъци; 2) бързо остаряващата транспортна и комуникационна инфраструктура в страната; 3) системи за медицински и социални грижи и бърза помощ, съвкупните разходи за които през следващите десет години сигурно ще нарастват с 22% по-бързо, отколкото икономиката като цяло.
Прикривайки съществените неща, значителна енергия се отделя за запазване на икономиката на глезотията, с изисквания за продължаване на тенденциите в дълга. Малко внимание се отделя на структурните изменения, които сега са в ход. В скицираната среда някои политици намират за по-лесно да критикуват външния свят за неприятностите у дома, оттук се обръщат към протекционизма, като много законопроекти в тази насока чакат на опашка пред конгреса в САЩ.
В същото време поевтиняващият долар е все по-сериозно притеснение за много големи международни промишлени компании, като Airbus, които или изнасят за САЩ, или определят цените на продукцията си в долари. Международният бизнес се бори да премине от плащания в долари към други валути, в частност евро, тъй като несигурната ситуация с доларите ги правят по-малко привлекателни. Джим Роджърс, бивш партньор на Джордж Сорос, наскоро обяви плановете си да продаде къщата си в САЩ и да обърне получената сума в китайски юани, добавяйки: „Премествам се към Азия, защото да се преместиш в Азия сега е същото като да се преместиш в Ню Йорк през 1907 или в Лондон през 1807. Това е вълната на бъдещето".
В дългосрочен план понижаването стойността на долара вещае неприятности за САЩ. Това развитие ще насърчи тенденцията на глобалната икономика да стане по-малко америкоцентрична. Сега икономическият ръст се задвижва от Европа и Брик - Бразилия, Индия, Русия, Китай. Според МВФ развиваща се Азия ще нараства с 9.8% през 2007 година, сравни с 1.9% в САЩ. Дори Европа, някога считана за тежък икономически експеримент заради високите социални разходи и цена на труда, ще нараства с 2.5%, изпреварвайки САЩ за пръв път от 2001.
Инвеститорите са по-склонни да инвестират в не-доларови валути за по-добра възвращаемост и по-малко грижи. Редица суверенни фондове за управление на богатство (SWF), като тези от Китай, Русия и Кувейт, дадоха сигнал, че техните стратегии включват смяна на акцента от доларовите активи. Към настоящия момент в SWF се управляват около $2.5 трилиона, до 2017 г. сумите в тях ще се увеличат до $17.5 трилиона. Освен това се очаква, че през следващите три години суверенните фондове ще обърнат $500 млрд. от доларови активи в търсене на по-добра възвращаемост. Тенденцията да се инвестира извън САЩ започва да се забелязва и сред американците, които до август 2007 закупиха чуждестранни облигации за $198 млрд., което е 70% увеличение на годишна база.
Макар доларът да продължава да изглежда сигурно пристанище във времена на геополитически стрес, икономическите проблеми в страната заплашват да ускорят обезценяването на валутата. Предизвикателството пред САЩ и за неговите търговски партньори е да се забави или смекчи по-бързото и непредсказуемо поевтиняване на долара. Слабият долар не само понижава стойността на деноминираните в долари активи, притежавани от чужденци, а също неприятно засяга Европа, Китай, Индия, Япония и останалата част от планетата, богатството на които се базира основно върху износа за пазара в САЩ. В същото време непостоянството и отслабването на долара на САЩ може да ограничи възможността на Вашингтон да налага военната си сила и политическото си влияние зад граница, което не е задължително нещо негативно.
Слабият долар сам по себе си не означава край на силата на САЩ, но сигнализира за разтърсване на геополитическите основи, построени върху предпоставката на силния долар. Ако не друго, той изпраща послание към американците, че е време за почистване в икономическата къща на САЩ, защото останалата част от света все по-малко е склонна да финансира техните харчове.
Използвана е статия на Скот МакДоналд, публикувана в YaleGlobal
Steppenwolf
на 30.11.2007 в 17:05:48 #25Първо: пише се еВтино и АФганистан! Най- големия износител на света е Германия (по оборот на износа). 70% от износа на Китай идва от Хонк- Конг (не че Китай произвежда малко, но произвежда евтино). Успокойте се малко с тоя Китай
theprestige
на 29.11.2007 в 07:22:43 #24Айде стига с тая цензура еййй и в бг ли вече няма свобода на словото....
theprestige
на 29.11.2007 в 07:04:20 #23А за проблемите на държави като Китай, Русия, Индия, Куба, Венецуела и т.н. все светли места по тази земя няма какво да коментирам. Нека хората който само вещаят бури, смърт и разруха да погледнат нашата страна и добре да си направят сметката: А сега на къде? Да плюем по-прогреса, свободата, религията и здравия разум(Уго Чавес модерния комунист по Испанския Крал) или просто както до сега да си правим вятър на устата и да продължаваме да се бълваме змий и гущери по-успелите и богатите, а живота бавно да минава покрай нас и нашите деца? Как ако не бил еди кой си България сега щяла да бъде на 3 морета. Ао не била еврейката Сара - България никога нямало да падне под Турско робство. Все ето такива детински мисли. Или "великата" Русия която сама си изгони и изтрепа, като Хитлер еврейте сега еврейте им били виновни и т.н. Все мисли от велики овчари който освен да пият водка друго немогат и това до сега днешната действителност и историяа показва. А и Гари Каспаров им е виновен за диктатурата на Путкин. Смях смях смях ама то това и смешно не е направо си е жалко........ за 2007
theprestige
на 29.11.2007 в 06:50:20 #22Това е истината за силен/слаб долар и нищо повече всичко друго е една ефтина пропаганда която носи радост за харата с бедни душичките: Strengthening Dollar Advantages * Consumer sees lower prices on foreign products/services. * Lower prices on foreign products/services help keep inflation low. * U.S. consumers benefit when they travel to foreign countries. * U.S. investors can purchase foreign stocks/bonds at "lower" prices. Disadvantages * U.S. firms find it harder to compete in foreign markets. * U.S. firms must compete with lower priced foreign goods. * Foreign tourists find it more expensive to visit U.S. * More difficult for foreign investors to provide capital to U.S. in times of heavy U.S. borrowing. Weakening Dollar Advantages * U.S. firms find it easier to sell goods in foreign markets. * U.S. firms find less competitive pressure to keep prices low. * More foreign tourists can afford to visit the U.S. * U.S. capital markets become more attractive to foreign investors. Disadvantages * Consumers face higher prices on foreign products/services. * Higher prices on foreign products contribute to higher cost-of-living. * U.S. consumers find traveling abroad more costly. * Harder for U.S. firms and investors to expand into foreign markets.
lenko
на 28.11.2007 в 19:34:32 #21сериозно, китайците работят за без пари в условията на легализирано крепостно селячество. и като казвам за без пари нямам пред вид за 5 кинта на час, а за една шепа ориз на ден. Кратка разходка в прилежащите на Пекин територии ми беше достатъчна. Ситуацията около Гуанг-жу ми изправи косата. разказите за детегледачките дето вадят по $800 в Шанхай са в сферата на куриозите и си струва да бъдат обсъждани редом с масажистката на Бритни Спиърс. горчивата истина е, че ако китайското правителство ги отвърже да ходят по света, тия ше ни изядат с парцалите. подкрепям всички опити за ограничаване на населението и евентуалното изтребване на тази безпросветна маса. лош човек съм, знам, но или ние, или те! просто няма как да си съжителстваме мирно
Realizer
на 28.11.2007 в 19:31:30 #20Значи такова нещо като дефицит американците от 24 години не са имали , само се замислете , от които държави точно да имат десбаланс по сметката като годишният износ на един Китай да речем е 100 милиарда долара . Това е просто пропаганда , целяща да накара американският потребител да купува родни стоки . Не може цяла източна европа да има дефицит и останалите западни държави също . Просто тука се иска малко смисловна дейност , за да ги разберете нещата .
lenko
на 28.11.2007 в 19:21:36 #19"палячо Регистриран на: 10.10.2007, 14:23 Пуснато на: 28.11.2007, 17:11 Знаеш ли колко е цената на кв. час ток в Китай, или бензина. Знаеш ли че производство на ток и горива се субсидират яко от държавата." тва е в рубриката "евтини ресурси"!? шегуваш се нали? аре сполай ти
padaria
на 28.11.2007 в 17:31:57 #18Добър ден тоиа може и да е от Йеил дето е писал статиата и пак да си няма хал хабер за какво става вапрос! мани тоз китаи, митаи, бимбинистан и не знам си кво, аиде кажете ми защо като долара е толкова слаб и не знам си как щиала да рухне икономиката и останалите там тинтири минтири, цените на американските облигации са наи-високи от 2 1/2 години ?????
палячо
на 28.11.2007 в 17:23:00 #17Към това което си казал за мога да добавя Hoover Dam, Суецкия канал и един куп други. Когато в Англия са измислили парната машина Франция и Германия само са ги копирали. Ако ми говориш за История. Знаеш ли каква история има Китай. Каде са измислили барута, книгите, спагетите? В момента в Китай тече революция. В техника, наука, информация. Допреди 10г. две велики нации са успяли самостоятелно да пратят хора в космоса. Сега вече се появи още една. Колкото за колониалните империи добре че е била втората световна, че САЩ да се превърне в империя. По-голямата част от колониите на Англия само за един флот. Бих коментирал всяко една точка от историята, но след няколко часа. Имам работа в момента.
палячо
на 28.11.2007 в 17:11:36 #16Знаеш ли колко е цената на кв. час ток в Китай, или бензина. Знаеш ли че производство на ток и горива се субсидират яко от държавата.
boris
на 28.11.2007 в 17:11:16 #15палячо Регистриран на: 10.10.2007, 14:23 ------------------------------------------------- добре до тук. Какво усилие е направил Китай за да стане световна икономическа сила? (нали знаеш, пуническите войни, Гибралтар,колониалните империй, зараждането на капитализма, войната за независимост на САЩ, двете световни войни, техническата революция, информационната революция..........) интересни са ми мненията по въпроса...........
палячо
на 28.11.2007 в 16:58:16 #14За теб може и да не са известни, но помисли си колко компании познаваш само заради георафското положение на страната и политическите ни връзки. PetroChina Bank of China China Construction Bk China Pet & Chem China Telecom ICBC - Industrial & Commercial Bank of China China National Cereals China National Petrochemical Corp Cnooc Ltd. JinChuan Group Ltd. CITIC Resources ZTE Huawei China International Telecommunication Construction Corporation Lenovo
палячо
на 28.11.2007 в 16:56:50 #13Възможно е да си прав, все пак ipod е една играчка. Големите западни компании не отиват в Китай само заради евтина работна ръка, а заради евтините ресурси. За да дойде ipod при теб. Някои трябва да а) плати данъци в Китай б) докарал от Китай в) обмитен г) престой в склад д) да ти го докара на крака в магазина е) да ти го продадат и т.н. Поради покупката на ipod от теб ти даваш работа на един куп хора и огромна норма на печалба на Apple - печалбата на apple се разпределя от shareholderite. Пада долара. В европа купуват ipod и apple могат да си продават продукцията на по-скъпа цена. Какво става когато по-малко хора могат да си купуват ipod в USA. Обратното в Европа и останалия свят на който валутата се е вдигнала спрямо долара. Така по-малко стока се разнася от магазините в щатите. По-малко хора работят в USA. По-малко пари в щатите. Apple продължава да печели и раздава пари на shareholderите си. Американските работници, които нищо не произвеждат в Apple стават по-малко, защото са скъпи. За сметка на работниците в Китай. Европа си купува евтин ipodи, Китай печели защото произвежда, shareholderite на apple печелят яко, американците си купуват скъпи ipodи от намалянето на долара.
theprestige
на 28.11.2007 в 16:38:26 #12Статията е пълна боза....
lenko
на 28.11.2007 в 16:05:02 #11палячо- Apple произвежда всичката си продукция в Китай. Труда на китайчетата е $4 (четири) на парче iPod на пример. Цената на същия iPod на дребно в САЩ е $299. Прави сметка колко пара остава в Китай и колко артисва у Apple. Това е само произволен пример...
boris
на 28.11.2007 в 16:02:15 #10палячо . Не си мисли че цялото производство в Китай е на американски компании.------ ------------------------------------------------------- Че къде съм казал подобно нещо Колко известни китайски компаний познаваш?
палячо
на 28.11.2007 в 15:56:41 #9В момента заплатата на детегледачка в Шанхай е около 800$. Според теб след колко години Китай ще залезе след като работната му ръка почва да става много скъпа. Не си мисли че цялото производство в Китай е на американски компании. Много малък е дела им - и това е така поради строго протекционистките им закони. В Пакистан, Авганистан и Индия компаниите са почти изцяло чужди, но не и в Китай. Знаеш колко е вноса от Китай в щатите. Кажи ми най-големите американски компании, който внасят стока от Китай произведена от тях.
палячо
на 28.11.2007 в 15:56:01 #8Ефтината работна ръка е ИЗЧЕРПАЕМ РЕСУРС нормално е производството да се мести.......... Така е. И в щатите работната ръка е скъпа. При конкуренция с много други ще намалее цената и.
boris
на 28.11.2007 в 15:38:47 #7палячо ---------------------------------------------------------------- Водеща за всяка една държава е индустриалното и производство. Навремето силно развито в САЩ, Европа и Япония , сега бурно развиващо се в Китай. ------------------------------------------------------ Ефтината работна ръка е ИЗЧЕРПАЕМ РЕСУРС нормално е производството да се мести..........
палячо
на 28.11.2007 в 15:33:20 #6Евала - яко мнение, обаче дефицита не спада. Спада растежа му в процентно отношение - т.е. продължава да расте но по-бавно. Или вноса се увеличава по-бавно от износа в проценти, но в абсолютна стойност дефицита продължава да расте. Колкото до американските компании в Китай евала. Само че когато им се оскъпя продукцията им в Китай то в щатите няма да намелее цената ами обратно. Богатите американци на който са компаниите в Китай ще станат по-малко богати ако искат да задържат цените на стоките. Това няма как да стане - водещо в икономиката е ламтежа за пари. Вдигане на цените -> Пари за богатите. Черноработниците в САЩ ще духат - изтичане на раб. места, по-малка покупвателна способност и т.н. Колкото до американските компании, най-често са кредитирани от Европейци, Японци и Араби. Тогава излиза че Китайците правят яко пари и за останалата част от света, не само за Американците. Водеща за всяка една държава е индустриалното и производство. Навремето силно развито в САЩ, Европа и Япония , сега бурно развиващо се в Китай.