Глобално броят на болните от коронавирус започна да се покачва през последните седмици, но заедно с него расте и цената на петрола, който достигна 4-месечен връх днес, при стойност на брент от 43,20 долара за барел и на американския лек от 40,32 долара за барел - ръст от над 4% на седмична база.
Една от причините за поскъпването на суровината е понижаването на инвенториите, които в САЩ се свиха със 7,2 млн. барела на седмична основа и вече са 533,5 млн. барела. Стратегическият резерв на САЩ нарасна с 1,7 млн. барела до 655,4 млн. барела, суровината, обработвана в рафинериите в страната, се покачи през седмицата с 0,193 млн. барела дневно до 14,03 млн. барела дневно (това е с 3,26 млн. барела по-малко, отколкото през миналата година).
Освен запасите обаче, прогнозата е и за растеж на търсенето. Според Международната агенция по енергетиката то се е покачило с около 4 млн. барела дневно спрямо дъното си от края на април и вече в САЩ възлиза на 18 млн. барела дневно. Все пак то е под нивото си от януари 2019 г., когато беше 20,01 млн. барела дневно.
Обаче понижаването на инвенториите не е единственото, което внесе оптимизъм сред трейдърите. Индексът на мениджърските поръчки в еврозоната се покачи с 8,2 пункта до 75,7 пункта в началото на месеца, а търговията нарасна. В САЩ данните за заетостта показват, че безработицата се е понижила до 11,1%, а в Китай, въпреки че заетостта не беше достатъчно добра, производствените дейности все пак достигнаха най-високата си стойност от май, а индексът на мениджърските поръчки надмина прага от 50 пункта, който разделя очакванията за спад от тези за растеж.
От друга страна, данните за производството показват, че картелът ОПЕК и съюзниците му са изпълнили на над 100% предварително договорените квоти за понижаване на добива през юни. Това се дължи най-вече на Саудитска Арабия, които го понижиха повече, отколкото предварително трябваше.
Въз основа на всички тези фактори и въпреки растежа на броя на болните от коронавирус, прогнозата на CMarkits е цената на брент да се задържи на стойност от 43 долара за барел през юли, а тази на американския лек - на около 38 долара за барел. "Освен това, нашата прогноза за търсенето през 2020 г. беше увеличена с 9,76 млн. барела дневно до средно 90,35 млн. барела дневно. Очакваме търсенето през третото тримесечие да е средно 92,33 млн. барела дневно спрямо 79,33 млн. барела през второто тримесечие. Това е спад с 9,99 млн. барела на годишна основа. През последното тримесечие търсенето ще нарасне до средно 94,33 млн. барела дневно."