Известният тексаски бизнесмен Оскар Уайът е обвинен в това, че е давал подкупи на правителството на Саддам Хюсеин, за да участва в програмата на ООН „Нефт срещу храни".

Процесът е започнал вчера във федералния съд на Манхатън. Сумата на подкупите доближава $4 млн.

Подсъдимият също така се обвинява в провеждане на незаконни финансови сделки и нарушаване на режима на санкциите, въведени от Съвета по безопасност към ООН.

Уайът навърши 83 години, но въпреки преклонната си възраст е заплашен от 70 години тъмничен затвор. Обвинението ще представи в съда фото документи, аудиокасети, потвърждения на банкови сделки, а също така и документи от вътрешното разследване на ООН и на правителството на Ирак.

Пресата съобщава, че наскоро още влиятелният бизнесмен, който сега е съден, е бил в доверителни отношения с бившите президенти на САЩ Ричард Никсън и Роналд Рейгън.

Както коментира кореспондентът на РИА Новости в Ню Йорк, корупционните скандали са станали част от живота на ООН през последните години. Причастни към случаи на корупция са се оказали много високопоставени мениджъри. Следствието на САЩ продължава да повдига нови и нови обвинения срещу бивши сътрудници на ООН за финансови престъпления при реализация на известната програма по времето на управлението на Саддам Хюсеин.

Програмата „Нефт срещу храни" е действала от декември 1996 до ноември 2003 година и е позволявала на Ирак да използва приходите от продажбата на петрол за закупуване на хранителни продукти и медикаменти.

За този период официалните доходи от продажбата на иракска нефт са съставили $67 млрд., от тях 46 милиарда са били насочени към хуманитарни нужди.

През 2005 година независима комисия, оглавявана от бившия председател на Федералната резервна система на САЩ Пол Уолкър, правителството на Хюсеин е използвало програмата за получаване на нелегални доходи, в частност искайки комисионни от участващите компании.

Според доклада на комисията на Уолкър, бившият иракски лидер от комисионни е получил $225,9 млн., почти една трета от които в налични, предадени на посолствата на Ирак в различни страни. Още по-голяма изгода е имал Хюсеин от контрабандата на петрол, като според доклада чрез контрабанда екзекутираният е събрал $ 10,99 милиарда долара.