Руската държавна ядрена компания "Росатом" използва нидерландски филиал, за да прехвърля стотици милиони печалби, дори по време на войната с Украйна. Това става ясно от наскоро публикувания годишен отчет на дъщерното дружество в Амстердам, цитиран от местната медия Nos.

Чрез държавната компания част от тези милиони попадат в руската държавна хазна. Русия добре се се възползва от зависимостта на Европа от руския уранов сектор, дори по време на войната с Украйна. Поради тази зависимост западните правителства досега се колебаеха да наложат санкции на държавната компания "Росатом".

Руският гигант е основен производител на уран и ядрена енергия. Освен това държавната компания играе роля във войната, като управлява превзетата Запорожка атомна електроцентрала. Чрез холандското си дъщерно дружество Uranium One Cooperative руската държавна компания е активна в добива на ядрени суровини в Казахстан и Танзания.

Постъпленията от тези страни отиват към Нидерландия, преди да бъдат препратени към Русия. През 2022 г. нидерландската компания реализира печалба от над 220 милиона евро. Десетки милиони от тази сума са прехвърлени на компанията майка в Русия.

Търговията с уран и други дейности също осигуряват значителен финансов поток в руската държавна хазна всяка година. Според годишния отчет на компанията-майка "Росатом" е платил повече от 291 милиарда рубли (3,1 милиарда евро) данъци през 2022 г.

Въпреки този поток от пари в държавната хазна, "Росатом" все още е без санкции от Европа. Ядреният сектор на Запад трудно може да работи без компанията, която е най-големият доставчик на обогатен уран в света с 35% пазарен дял.

Трите държави, които държат 50% от световните запаси на уран

Трите държави, които държат 50% от световните запаси на уран

Как е разпределен урановият ресурс по държави?

Рециклиране

"Русия е основен играч в ядрения сектор", заяви говорител на Urenco от Almelo, компания, занимаваща се с обогатяване на уран. "Виждаме движение на западни компании, които вече не искат да правят бизнес с Русия след руската инвазия в Украйна. В резултат на това например търсенето на обогатяване на уран в Urenco се е увеличило". смята експертът.

Но 100-процентова замяна на руската част от веригата за доставки все още не е възможна. По-специално при рециклирането на използван уран руските услуги в момента са единствената възможност. От 2022 г. в Обединеното кралство се работи върху завод, който също може да се справи с това.

Друга точка на зависимост са старите реактори в Чехия, Словакия, България, Унгария и Финландия. Тези реактори традиционно работят с руски горивни пръти ВВЕР. Европейските компании сега също търсят алтернативи за тях. Преди два месеца в Нидерландия пристигнаха първите горивни пръти от запада.

Изследване на норвежката екологична организация "Bellona" показва че европейският внос на ядрено гориво от Русия се е удвоил миналата година. За Словакия и Чехия то е значително, вероятно в очакване на бъдещи санкции.

Санкциите са толкова строги, че Русия и Китай скоро може да възродят вековна практика в търговията, която преди е работила

Санкциите са толкова строги, че Русия и Китай скоро може да възродят вековна практика в търговията, която преди е работила

Страната е използвала този вид търговия и преди

Санкции?

Европейският съюз досега не е налагал никакви санкции на "Росатом" и свързаните с него компании. Този "пропуск" гарантира, че руският уран все още си проправя път в Европа.

Но призивите за санкции от Съединените щати срещу руския ядрен сектор стават все по-шумни. САЩ ще наложат забрана за внос на руски уран от 2028 г. Има гласове както в лагера на републиканците, така и в демократите за налагане на санкции и на "Росатом".