Понастоящем САЩ се борят с много икономически и политически проблеми. Накърнената репутация изглежда най-малкият проблем за момента. Двамата кандидат - президенти прокламираха, че ще се дистанцират от унилатерализма, типичен за ерата на Буш.
По-голямото предизвикателство сега е да се преодолее финансовата криза. Тук ще проличи, дали взетите или запланувани от американското правителство мерки, действително дават резултат. Необходимо е търпение, тъй като икономическата ситуация не може да се подобри от днес за утре. Сривът на борсите и пресушеният кредитен пазар обаче ще се задълбочават ако загубата на доверие нараства. Едно ново правителство във Вашингтон, което вдъхва кураж на потребителите и дава сигурност на банките, може дори и само чрез тези два фактора да окаже стабилизиращо въздействие.
За възстановяването на стабилността на световните фнансови пазари е необходима международна съгласуваност за по-нататъшните стъпки. Заплануваната за средата на ноември финансова среща на върха във Вашингтон е първата стъпка на американското правителство в правилната посока.
Американският пазар продължава да играе решаваща роля в световната икономика .
Дългосрочно погледнато обаче има и други проблеми, които оказват осезаемо въздействие върху икономиката на САЩ. Към тези проблеми спадат прекалено скъпата и неефективна здравна система, лошото и недостъпно за всички образование, както и остарялата инфраструктура и продължаващото масово разхищение на енергия. Тъкмо войни като тези в Афганистан и Ирак ще блокират обаче финансовите средства, които биха били необходими за да гарантират по-нататъшната конкурентоспособност на страната. Ако САЩ искат да запазят свята водеща роля, те трябва не само да си възвърнат добрата репутация и да се справят с финансовата криза. Успоредно с това те трябва да се захванат с решаването на разнобразните си вътрешни проблеми. Една нелека, но не и неизпълнима задача.
klf123
на 28.10.2008 в 18:25:52 #9Рони Toва са май твоите блянове и някои исторически моменти. За твое съжаление, няма спасение за УСА.
Рони
на 28.10.2008 в 16:09:36 #8Хм, дали пък "такава криза не е имало"? Нещо доста ме съмнява, поне за сега. Само бегло сравнение с 1929-32г се вижда че тогава безработицата е била 24%, сега е 6%. Тогава са фалирали над 6000 банки, (за)сега са 16. Тогава оцеляването на огромен брой хора е зависело от публични кухни, армията на спасението, и др. подаяния. Сега - магазините и магистралите са пълни. . . . Разбира се винаги най-тежката криза е настоящата! Но да се говори за "последна", още по малко фатална е меко казано наивно и глупаво. Разбира се тази криза тепърва ще се развива и неприятните последици далеч не са свършили. Само, че: 1) ще бъдат засегнати далеч не само САЩ ами дори в по голяма степен ЕС, Русия, ОПЕК. 2) през 20 век САЩ са преживели 22 рецесии и са оцелели и то всеки път все по силни. 3) ситуацията в Европа дори без тази криза е бедствено, сега може наистина да стане фатално. 4) подобни глупави прогнози за "края на САЩ" си спомням още през 70-те и 80-те, В крайна сметка обаче дойде края на СССР не на САЩ. 5) САЩ ще закъсат ако(когато) някой като Обама реши да ги по-европейчи. Социализмът и социалното инжинерство унищожават държавите, не кризите.
вендета
на 28.10.2008 в 14:27:16 #7Рони, мисля, че този път си в грешка, и за да сме по-сигурни да се видим тук след година и да си стиснем ръцете, но си мисля, че тази криза за САЩ е последната, но не защото ще цъфнат и ще вържат, а защото от тук за северна Америка следват невероятно неприятни последици! Всв пак, капцитети от световна величина казват, че таква криза в САЩ никога не е имало, значи ще има и много неочквани последици от тази криза и те няма дабъдат никак лицеприятни! А за Германия, какво да ти кажа, сигурно преди 60-70 години е била фактор и лост ,за постигане на нечий цели ,но сегашната криза е породена само от едно място, а се усети по целият свят, защото $ е толкова насилствено се е вдянал във всяка една икономика, че сега повечето от мислищите за своите държави, политици, финасисти и икономисти, трескаво мислят как по-безпоболезнено да се отърват от тази дублираща валутна единица!
Рони
на 28.10.2008 в 12:17:36 #6Ще останат! Статийката всъщност е поредния комплексарски бълвоч. След като загуби 2 световни войни и след като за 30г от световен технологичен лидер Германия стана болният човек на Европа, сега на доста германци им се ще "да не са сами в кюпа" - в който впрочем сами се набутаха. Сегашната криза впрочем ще се отрази по зле на Германия и на ЕС отколкото на САЩ. И за разочарование на русофилчетата Русия ще е от главните губещи.
вендета
на 28.10.2008 в 02:38:51 #5Да, някои се надяват да остане един от многото световни лидери, но явно това е трудно вече да се случи ! Ще създават впечатление ,че са, но всъщност след това рухване никога вече няма да могат да възстановят лидереството си !
opalaa
на 28.10.2008 в 00:34:27 #4САЩ вече отдавна не са това което бяха и ситуацията става все по лоша
КомБат
на 27.10.2008 в 23:31:44 #3Така е, войните на Буш ще ги платят европейците, руснаците и арабите.
Неделчо Съботинов
на 27.10.2008 в 19:59:32 #2Русия прави и най-добрите компютърни процесори, самолети, автомобили, софтуер и куп други неща. Абе Русия отдавна е станала номер едно, само дето й спират борсата, че пада като гнила круша и инвеститорите бягат през глава, но иначе са супер. Как може да хвалите една държава, която няма нищо освен природни ресурси, а когато цената им падне, всичко тръгва рязко надолу. Колкото за долара, американците отново си изграха перфектно картите. Сега резонно всички се връщат в "убежището от последна инстанция" - щатския долар.
ilkicha
на 27.10.2008 в 18:39:25 #1Единственото нещо,което САЩ потребяват повече от Китай това е нефт.А Русия им а най-добрите оръжия,да не говорим за измисления долар.За какъв лидер става на въпрос.