Цените, заплащани от бизнеса в САЩ са се покачили чувствително през юли въпреки поевтиняването на суровия петрол, съобщи днес Департаментът по труда. Това е знак, че инфлацията започва да излиза извън енергийния пазар и превзема и по-широки сфери на икономиката, коментира NYTimes.

Повишението в цените на едро с 1.2% през юли е значително над очакванията на анализаторите. Тази новина доведе до известно засилване на долара на САЩ, тъй като пазарът очаква от Федералния резерв до края на годината повишаване на лихвите в страната за борба с инфлацията.

Ако се изключат енергията и храните, бизнесът в САЩ е заплатил средно с 0.7% повече за стоките, които купува. Най-чувствително е поскъпването на едро при автомобилните части, индустриалното оборудване и лекарствата с лекарско предписание.

На годишна база увеличението на цените на едро в САЩ е 9.8 % - най-голям скок в рамките на година от рецесията в началото на 1980те.

Индексът на производствените цени (Producer Price Index), т.нар. цени на едро, се възприема като ранен сигнал за това, което може да се наложи американците да плащат в скоро време за потребителските стоки. Бизнесът, изправен пред по-високи цени в производствената верига, вероятно ще пренесе цените си върху потребителите.

Така че днешният доклад показва, че потребителските цени могат да се повишат още повече в следващите месеци. Миналия месец Индексът на потребителските цени (Consumer Price Index) в САЩ отбеляза 17 годишен връх.

Данните от вторник изглежда разочароваха инвеститорите и от отварянето на борсовата търговия индексът Dow Jones се понижи с 116 пункта в 11 часа сутринта в Ню Йорк.

На последните си заседания Федералният резерв на САЩ заложи на запазване на относително ниската лиха от 2%, за да стимулира икономическата активност в страната. Изглежда това донесе своите добри плодове. Само че за контрол на цените се използват по-високи лихви и данните от последните седмици показаха, че САЩ могат да имат сериозен проблем с инфлацията.

Инвеститорите и банкерите се надяват поевтиняването на петрола от последните седмици да смекчи поскъпването на останалата продукция. През юли цените на енергията за производителите са се увеличили два пъти по-малко, отколкото през юни.

По производствената верига има поскъпване на суровините с 4.2% и на междинните стоки с 2.7% през юли. Тези данни са по-променливи от месец на месец.

В друг икономически доклад на Търговския департамент от вторник се вижда, че жилищното строителство в САЩ през юли е спаднало най-значително за последните 17 години. Строителите продължават да се въздържат да започват нови жилищни строежи в условията на жилищна криза.

След аномалията на растежа през юни (свързана с нова зонова регулация в Ню Йорк), през юли икономическите данни се коригират и се регистрира 11% спад в започването на нови строежи. Спадът в започването на еднофамилни жилища възлиза на 2.9%.

Като цяло строителните предприемачи са били по-склонни да продават натрупаните запаси жилища, отколкото да започват нови проекти. Това има и своите добри страни, както бившият шеф на ФЕД Алън Грийнспан наскоро обясни.