Руската централна банка повиши основния си лихвен процент с 350 базисни пункта до 12%. Изглежда, че това е спешен ход, с който се опитва да спре неотдавнашния спад на рублата. Това се случва и на фона на публичен призив от Кремъл за по-строга парична политика, предаде Reuters.
Извънредната среща дойде, след като рублата отчете огромен спад. Валутата загуби близо 40% от стойността си през 2023 година, минавайки психологическата граница от над 100 рубли за долар и 110 рубли за евро. Този спад е предизвикан от въздействието на западните санкции върху търговския баланс на Русия и скока на военните разходи.
Икономическият съветник на президента Владимир Путин Максим Орешкин критикува централната банка, обвинявайки я в "мека парична политика", което е довело до отслабването на рублата според него. Часове след критиката банката обяви извънредното заседание.
Последният път, в който банката направи спешно повишаване на лихвения процент бе в края на февруари 2022 г. с повишаване на лихвения процент до 20%. След това банката намали лихвите до 7,5%, след като огромният инфлационен натиск отслабна през втората половина на 2022 г.
Русия стана свидетел на двуцифрена инфлация през 2022 г. и след забавяне през пролетта на 2023 г., годишната инфлация отново е над целта от 4% на централната банка и се ускорява.
На годишна база текущият ръст на цените за последните три месеца възлиза на 7,6%, според банката.