Глобалното търсене на хелий вероятно ще се удвои почти до 2035 г., до голяма степен водено от стабилния растеж от проучването на пазара на полупроводниковия сектор. Това съобщи компанията IDTechEx. Според нейни изчисления глобалното търсене може да надхвърли 322 милиона кубични метра до 2035 г., вероятно изпреварвайки ръста на предлагането.

Според доклада глобалното производство на хелий е средно около 160 милиона кубически фута между 2019 г. и 2023 г. Като вторият най-лек елемент след водорода, имащ най-ниската точка на топене от всички елементи при -261,1°C и е силно химически инертен, хелият няма заместител, когато се изискват ултраниски температури, включително в свръхпроводниците.

Глобалният недостиг на хелий се влошава, но Канада може и да спечели от това

Глобалният недостиг на хелий се влошава, но една страна може и да спечели от това

От 2006 г. това е четвъртият път, когато светът изпитва недостиг на хелий

Хелият е незаменим в много сектори, включително изследване на космоса, ракетна техника, научни приложения на високо ниво, в медицинската индустрия за MRI скенери, оптични влакна, електроника, телекомуникации, свръхпроводимост, дишане под водата, откриване на течове и не на последно място за летене на балони.

IDTechEx прогнозира, че търсенето на газ вероятно ще нарасне пет пъти в полупроводниковата индустрия през следващото десетилетие, като глобалният пазар на полупроводници се очаква да нарасне с 13,1% през 2024 г.

В момента само няколко страни като САЩ, Франция, Русия и Катар, произвеждат хелий в търговски обеми. През 2023 г. продажбите в САЩ на хелий клас А и газообразен хелий бяха оценени на около 1,1 милиарда долара. Американската компания Air Products and Chemicals, френската Linde и Air Liquide и частната Zephyr Solutions в САЩ, са едни от най-големите компании за производство на хелий в свят.

Намаляващи доставки

Доста нисък процент от хелия, генериран чрез естествени средства, е лесно достъпен и дори по-малка част е икономически осъществимо за събиране.

Хелият, който се намира на нашата планета, е продукт на радиоактивен разпад от минерали, направени от уран и торий. За съжаление голямо количество отива в космоса и малкото, което подлежи на събиране, не се доближава до задоволяване на глобалното ни търсене от 32 000 тона хелий годишно. По-голямата част от нашите запаси от хелий идват от милиони години на постепенно натрупване, особено в шистови образувания.

След като се образува дълбоко в земните недра, хелият има тенденция да се издига и събира в същите находища като природния газ. Всъщност голяма част от нашите доставки на хелий идват от компании за природен газ, които събират газа като допълнителна полза. За съжаление настоящите технологични ограничения означават, че хелият е икономически възстановим само при концентрации над 0,3%. Следователно по-голямата част от хелия в газовите запаси просто се изхвърля.

Друго слабо звено се разви във веригата за доставки на хелий в САЩ: Федералното правителство на САЩ вече няма да продава хелий на търговци и производители.

През 1925 г., когато базираните на хелий дирижабли изглеждаха като жизненоважни за националната отбрана, правителството на САЩ създаде Федералния хелиев резерв (FHR) от гигантска, изоставена солна мина, разположена на 20 км северозападно от Амарило, Тексас. В продължение на няколко десетилетия FHR събра колкото може повече хелий и по същество се превърна в световния стратегически резерв на хелий, доставящ приблизително 40% от световните нужди.

Федералния хелиев резерв в крайна сметка изпадна в дългове в размер на милиарди долари, благодарение на практиката си да продава хелий на доста под пазарните цени. През 1996 г. правителството на САЩ прие закони, задължаващи FHR да продаде своите резерви и да затвори през 2021 г. в опит да възстанови дълговете си.

Това не е първият път, който светът изпитва недостиг на този газ. Хелият вече беше в недостиг преди продажбата на американския резерв ФХР.

Според Фил Корнблут, президент на Kornbluth Helium Consulting, трима от петима доставчици на хелий в САЩ в момента разпределят елемента, за да дадат приоритет на по-важните употреби в медицината пред по-малко съществените приложения на газа.