Има една голяма част от българския бизнес, която продължава да не предоставя финансовите си отчети и то съвсем целенасочено. Това заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов по време на представянето на класацията на водещите Топ 100 фирми в икономиката на България.
Симеонов посочи, че сред най-големите нарушители са търговските вериги, които не искат да предоставят информация за оборотите и печалбите си. Те предпочитат да платят глобите, предвидени в закона, отколкото да предоставят финансовите си отчети.
В момента тези глоби са до 10 хил. лв. и не представляват проблем за големи компании, посочи Симеонов.
По думите му трябва да се направят промени в в законодателството, които да включват адекватни глоби. На въпрос на Money.bg дали на фирми, не предоставили отчети в срок, трябва да се налагат административни и търговски санкции Симеонов заяви: "склонни сме да подкрепим всички, което може да заработи и да даде резултат".
Шефът на БТПП заяви още, че предстоят събития, на които са поканени експерти да дадат мнения как този проблем може да бъде решен.
По отношение на класацията на българския бизнес Симеонов заяви, че общото впечатление за фирмите попаднали в нея е, че 2013 г. е била по-добра от 2012 г. с по-добри приходи, по-големи печалби и намаляване на задълженията.
Фирмите от сектора "Производство на машини и оборудване" са сред най-добре представилите се компании през 2013 г. Тези дружества са постигнали през миналата година най-добър ръст на приходите и добра печалба спрямо вложените собствени средства, каза на пресконференция Олга Чугунска - експерт в отдел "Икономически анализи" в БТПП.
Заедно с председателя на палатата Цветан Симеонов тя представи класацията на водещи фирми в българската икономика, в която са обхванати 6230 дружества, произвеждащи 82,05 на сто от БВП за 2013 година. Класирането е в пет категории. През миналата година фирмите от строителството също са с добро присъствие, но според експерти на палатата това се дължи на обществените поръчки и изпълняваните публични проекти. С добро представяне за периода са и компаниите от транспорта и спедицията, както и от услугите - инженерни и консултантски.
Малко е присъствието сред класираните сто фирми на дружествата от туризма, като те имат едва два процента дял в различните класации. Анализаторите на палатата отчитат сред проблемите на този бранш липсата на добра национална реклама на туризма.
Класациите на фирмите от нефинансовия сектор са направени на базата на годишните им финансови отчети. Председателят на БТПП посочи, че има доста компании, които не си публикуват счетоводните отчети. Някои дори и глобите си плащат, но пак не ги публикуват, коментира Цветан Симеонов. По тази причина той изтъкна необходимостта в случаите, при които глобите не са стимулиращи, те да бъдат увеличени.
Фирмите не публикуват отчетите си, защото се опасяват от натиск от партии или групировки с искания за финансиране, както и заради притеснение да покажат действителните си печалби - нещо, което особено важи за търговските вериги, коментира Симеонов.
Първите сто фирми, класирани според критерия "промени на нетните приходи от продажби", достигат среден ръст 207 процента на приходите от продажби през 2013 година. Общо приходите от продажби на класираните фирми е 457 млн. лева, а през 2012 г. - 149 млн. лева. Средногодишната печалба за миналата година е била 395 000 лева, докато за 2012 г. - 134 000 лева, или ръстът й е два пъти. Средно задълженията на фирмите от първата стотица са намалели с 56 процента, показват още резултати от класацията.