В един от докладите си още в началото на март JPMorgan предупреди, че петролът може да поскъпне значително - до $ 190 за барел през 2025 година.

Седмици по-късно, коронавирусната пандемия започна да носи епичения срив в цените на петрола, заради значително намаленото търсене. Brent стигна до 15,98 долара за барел през април. Американската суровина се срина дори под нулата за първи път, достигайки отрицателни 40 долара за барел.

САЩ, Русия и Саудитска Арабия - трите най-големи производители - драматично намалиха производството за да се стабилизира пазарът. Масовите съкращения на доставките помогнаха отново да се "вдъхне живот" на цените на петрола.

"Възможността петролът да стигне до 100 долара е доста по-висока, отколкото от преди три месеца", казва Кристиян Малек, ръководител на JPMorgan за Европа, Близкия изток и Африка в анализа за пазара на петрол.

MAE: Петролният пазар ще се възстанови „най-рано“ след две години

MAE: Петролният пазар ще се възстанови „най-рано“ след две години

Търсенето на суровината ще спадне с 8,1 млн. барела през 2020 г. на годишна основа

Наблюдаваният в момента дефицит ще изстреля цените нагоре

Години наред светът разполага с повече петрол, отколкото му е необходим. Тези запаси напълниха резервоарите за съхранение до момента, в който суровият продукт стигна отрицателни цени през април. Така производителите на петрол намалиха доставките.

Най-вероятният сценарий, според JPMorgan, е, че Brent се покачва до 60 долара за барел, за да стимулира по-високото производство. Според Малек прогнозите на JPMorgan за покачване на цените до 190 долара за барел, които бяха направени преди няколко месеца, все още са в сила. Той смята, че сега този сценарий дори е още по-вероятен. "Дефицитът говори сам по себе си. Това означава, че цените на петрола ще скоча. Може ли да стигне до тези нива? Да.", заяви той.

Разбира се, днес е трудно да си представим трицифрена стойност на суровия продукт. Някои анализатори смятат, че дори възстановяването на американския петрол от отрицателните 40 долара за барел само за седем седмици е прекалено.

British Petroleum понижи очакванията си за цените на петрола до 2050 година

British Petroleum понижи очакванията си за цените на петрола до 2050 година

Последствията от коронакризата вероятно ще ускорят прехода към по-ниска въглеродна икономика и енергийна система

Случаите на коронавирус още се разпространяват в някои райони в САЩ и Латинска Америка. Търсенето на бензин се подобрява, но не се връща почти до нивата от преди пандемията. И може да отнеме години, за да се възстанови напълно и търсенето от страна на авиокомпании - ако изобщо се случи.

Последните няколко месеца показват колко е трудно да се прогнозира бъдещето. Докато 190 долара за барел в бъдеще може да звучат натрапчиво, трябва да си спомним отрицателното нива от - 40 долара, което също изглеждаше невъзможно.