Платежоспособността на българите с просрочени задължения е на рекордно високи нива, като освен това се увеличава броят на извънсъдебните споразумения за плащане. Това показват данните от проучване на Агенция за събиране на вземания (АСВ), която управлява портфейл от задължения с номинал 1,65 млрд. лева.
"Факторите за тази благоприятна тенденция са относително ниската безработица и висока заетост, ръстът на доходите, в това число заплати и пенсии, исторически ниските лихви по банковите заеми и дори отчетената през изминалите три години инфлация, която обезценява натрупаните в миналото дългове", пишат от компанията.
Източник: АСВ
След анализ на над 550 000 борча, най-съвестни през 2023 г. са били жителите на Панагюрище, Димитровград и Габрово - три града с изградена индустрия. Постоянство през последните 2 години показват и във Велико Търново.
В дъното на класацията са Берковица и Самоков.
Добрият платец
Според наблюденията на АСВ потребителите до 29-годишна възраст се отърсват от лошото си име на проблемна група по отношение на планирането на личните финанси. За сметка на това, има влошаване при тези над 60 г. - макар да продължават да са по-коректни платци в сравнение с хората от средна възраст.
Източник: АСВ
Не е изненадващо, че просрочените до една година плащания се събират в много по-висока степен в сравнение с по-старите задължения. Събираемостта е най-добра при суми до 500 лева, най-лоша - при 1000-2000 лева.
Източник: АСВ
В сравнение с 2022 г. се наблюдава влошаване при плащането на просрочени задължения по потребителските кредити.
"Евентуални съкращения на работни места и прекъсване на тенденцията на увеличение на доходите в международни компании с филиали и производства в страната или местни фирми, които обслужват бизнеси извън България, в съчетание с ново ускоряване на инфлацията поради една или друга причина, също може да доведе до влошаване на добрата текуща форма в платежоспособността на българския потребител", предупреждават от компанията.
Пазарът на обезпечения
Според АСВ у нас все повече обезпечения по необслужвани заеми се продават на цени, много близки до пазарните, като причина за това е ръстът на инвестициите в имоти и тяхното поскъпване. Така вече цели 10% от общата събираемост се формират именно от реализацията на такива обезпечения.
"След 2022 г. се запазва трендът от предходните години да се продават повече жилищни имоти, следвани от търговски и индустриални активи. По-слаб е интересът към парцели и земи. В сравнение с предишни години обаче има повече покупки на парцели, подходящи за соларни паркове - в близост до електроразпределителната мрежа", става ясно от официалната информация.
Други 20-30% от приходите на АСВ се дължат на извънсъдебни споразумения и индивидуални цесии на обезпечени вземания: "Интересът към цесиите е генериран основно от по-високата платежоспособност, която стимулира част от потенциалните инвеститори да потърсят алтернативни методи за закупуване на имоти - чрез придобиване на съдебни вземания".