Европейските фондови пазари се намират на "червена територия" след пет поредни възходящи сесии на търговия, но въпреки това са на път да отбележат най-солиден месечен растеж от ноември 2015 година насам.

Колебливото представяне на петролните пазари, серията смесени до по-негативни икономически данни от еврозоната и слаби финансови резултати на водещата немска автомобилна компания Фолксваген накараха инвеститорите на стария континент да започнат да прибират печалби от дълги позиции в акции в последния ден на май.

Индексът на потребителските цени в еврозоната се понижи през май с 0,1% на годишна база след спад с 0,2% през април, което е знак че регионът остава в дефлация за втори пореден месец.

В същото време безработицата в еврозоната през април остана на мартенското близо петгодишно дъно от 10,2%, докато немската безработица през май удари ново 25-годишно дъно от 6,1% (най-ниско ниво от обединението на Германия в края на 1990-а година), а продажбите на дребно във водещата европейска икономика се понижиха изненадващо с 0,9% през април след солиден спад с 1,4% през март.

От своя страна ЕЦБ представи смесен доклад за растежа на банковото кредитиране и на паричната маса в еврозоната през април.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,29%, прекъсвайки поредицата от пет поредни сесии на растеж, но въпреки това е на път да приключи с месечен ръст от около 2,3% - най-добро негово повишение от ноември 2015 година.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,34%, следвайки противоречивите днешни икономики данни от Германия, като най-солиден спад с 3,22% бележат акциите на Фолксваген, след като водещата автомобилна компания отчете спад на своите печалби с 20% през първото тримесечие на годината.

Това се отразява негативно на целия автомобилен сектор, като акциите на BMW AG се понижават с 0,43%, докато акциите на Peugeot SA падат с 0,98 на сто.

Френският фондов индекс CAC-40 се понижава с 0,45%, следвайки поредни слаби данни за инфлацията във втората по сила икономика от еврозоната през май.

Британският индекс FTSE100 губи 0,15% от стойността си през първия работен ден за Лондонското сити тази седмица (вчера беше т.нар. "пролетна банкова ваканция" във Великобритания). В петък обаче индексът удари най-висок връх от 28-и април насам и все още е на път да приключи настоящия месец с повишение от около -0,3%, като това ще представлява негово нарастване за четвърти пореден месец.

Неспособността на петрола да поскъпне трайно над психологическата бариера от 50 долара за барел и днешното понижение на цените на цветните метали се отразяват негативно на компаниите от енергийния и минно-добивния сектори.

Акциите на British Petroleum падат с 1,59%, на Royal Dutch Shell PLC - с 0,6%, на френската Total SA - с 0,58% и на италианската Eni Spa - с 0,36 на сто.

В същото време и миннодобивните компании се намират под натиск от продажби, като акциите на Antofagasta PLC падат с 1,74%, на BHP Billiton PLC - с цели 2,12%, а на Randgold Resources Ltd. - с 0,17%.

Основният акцент на финансовите пазари до края на седмицата обаче ще бъде поставен върху петъчния доклад за състоянието на трудовия пазар и за нивото на американската безработица през май, тъй като тези данни могат да подсилят или да отслабят очакванията за вдигане на основната лихва на Фед през летните месеци, коментира още bnr.bg.

С повишено внимание ще се очаква и заседанието на ЕЦБ в четвъртък (2-ри юни), тъй като централната банка ще представи свои нови средносрочни икономически прогнози за еврозоната.

За 2 юни е насрочена и редовната среща на страните  производителки на петрол от ОПЕК.