Китай за първи път започна да предоставя на Международния валутен фонд информация за своите официални валутни резерви.
"Мога да потвърдя участието в COFER (Сomposition of official foreign exchange reserves), в съответствие с най-добрата международна практика", отбеляза ръководителят на пресслужбата на Джери Райс, цитиран от ТАСС.
COFER - това е базата данни на МВФ, която отразява съдържанието и структурата на официалните валутни резерви на 146 държави членки на Фонда. В МВФ членуват 188 страни, но участието им конкретно в този проект е доброволно. Даже сред участващите, само 96 го признават публично. Данните, предоставяни от всяка страна се пазят в строга тайна.
В конкретния случай с Китай става дума за информация за второто тримесечие на таза година. Общият обем на валутните резерви на Пекин, за които е съобщено на МВФ, възлизат на 11,5 трилиона долара. В предишното тримесечие тяхната сума е била по-малка - $11,4 трилиона. В структурата на резерва забележимо е нараснал делът на американските долари - до 58,2% при 53% в предишния отчет.
Като за първи път Китай е предоставил на Фонда съзнателно непълна информация за своите активи. Но по думите на Райс, тя представително отразява картината на резервите в цялост. В близките две-три годни Пекин има намерение да премине към пълна по темата, отбеляза той.
В края на тази годна МВФ е длъжен да завърши поредния си обзор на кошницата от резервни валути. На тази основа Фондът формира собствената си разчетна единица - т. нар. специални права на тираж. Сега в тази кошница влизат долара, еврото, британската лира и йената. Китай, притежаващ втората по големина икономика в света, иска да включи в кошницата юана, за което е необходимо да изпълни редица предварителни условия.