Интегрирането на технологиите във финансовата сфера е повече от очевидно през последните години. Рано или късно те ще променят из основи традиционната структура на сектора, но към днешна дата все още думата на централните банки е последната.
Един от големите въпроси за решаване пред тях в момента е търговията с криптовалути, която все още е слабо регулирана в някои държави, а в други изцяло липсват изисквания към нея. С рекордното поскъпване на най-популярните дигитални пари - bitcoin, редица банкери заявиха, че се надува нов "балон" на финансовия сектор.
Но от какво точно се страхуват те? Отговор на този въпрос се опитва да даде професорът от от Университета на Британска Колумбия Марк-Дейвид Сайдъл в материал, подготвен за сайта на Световния икономически форум.
По неговите думи на първо място регулаторите се опитват да се справят с фундаменталните промени в структурата на финансовия и банковия пазар. От своя страна централните банки се стремят да променят политиката си в такава посока, че да запазят контрола и да регулират все по-бързо навлизащите технологии.
Пример за това е китайското правителство, което наложи забрана на т.нар. първично предлагане на монети, свързано с търговията на криптовалути. В същото време Пекин заяви своите амбиции да пусне местна централизирана дигитална валута.
От своя страна Япония направи bitcoin легално средство за разплащане, а големите банки в страната планират да пуснат своя J-Coin, която да бъде обвързана с йената и да бъде създадена отново на основата на блок-верига.
Преди време Русия обяви търговията с дигитални пари като незаконни, но вече дава сигнали, че обмисля как да въведе промени, за да може да ги регулира.
"Всъщност традиционните централизирани организации, като банките, правителствата, регулаторите и технологичните гиганти харчат милиарди, за да открият как да използват и контролират тези технологии", посочва Сайдъл.