Apple Inc. изтегли временно важни инструменти за разработка на Google, след като производителят на iPhone реши, че интернет гигантът е нарушил правилата, пише Bloomberg, цитирайки свои източници.
Подобни приложения на Facebook Inc. също бяха изтеглени за около 24 часа след гръмването на скандала, че социалната мрежа е плащала по $20 на тийнейджъри, за да следи всичко, което правят на телефоните си.
Служителите на Google не са могли да достъпят тестовите си приложения, които те разработват за iPhone., нито да използват вътрешни приложения, свързани с транспорт и храна. Apple е възстановила достъпа часове по-късно.
Нарушенията
Apple предлага "корпоративни сертификати", които помагат на някои компании да работят по приложения без да минават през обичайни процес на разглеждане и проверка на кода. Facebook и Google обаче са се възползвали от това, за да събират данни за потребителската активност за вътрешни проучвания.
По-рано тази седмица новината бе съобщена първо от TechCrunch, а след това и двете компании са спрели тези дейности.
Apple заяви, че Facebook е нарушила правилата ѝ и изтегли сертификата. По-късно компанията наказа и Google.
Компанията отказа да коментира казуса. Действията ѝ може да подсилят имиджа ѝ на компанията, която се грижи за личните данни на портебителите, но може и да бъдат рисковани, ако Facebook и Google решат да отговорят на атаката.
Докато и двете компании са си позволявали да следят потребителите, случаят при Facebook е по-тежък, тъй като социалната мрежа е можела да вижда далеч повече трафик. Макар да има разлика, и двете компании ясно са нарушили правилата на Apple, заяви Пауло Андраде, разработчик на приложения за iPhone.