Германия затяга правилата, за да направи покупката на дялове от местни компании по-трудна за дружества извън Европейския съюз, пише The Wall Street Journal. Ходът подчертава ясно увеличеното притеснение на Берлин относно действията на Китай и опита на страната да придобие ключови технологии и ноу-хау.
Агресивните планове на Пекин за покупка на активи по света накара редица страни да предприемат допълни стъпки за скрийнинг на инвестициите и по-честото блокиране на сделки. Наскоро Европейският съюз постигна съгласие за създаването на обща рамка, с която да се справи с проблема. В САЩ Конгресът също затяга процедурите. Но въпреки това високопоставени чиновници предупреждават, че Пекин продължава да се възползва от американски технологии, за да развие икономиката си.
В Германия растящите притеснения карат правителството да затегне правилата, които бяха написани преди едва години. Очаква се, че в сряда кабинетът ще приеме нови текстове, според които ако компания от страна извън ЕС иска да закупи над 10 процента от германско дружество, което оперира в секторите отбрана, технологии или медии, ще трябва да получи одобрението на германските власти.
От 2017 г. този праг бе 25 процента и важеше за стратегически важни компании при условие, че инвестицията създава риск за сигурността или реда в страната. Германия не споменава изрично Китай като цел на регулациите, но наскоро блокира две сделки на компании от Поднебесната империя. В единия случай страната трябваше да включи своя държавна банка, тъй като въпросният дял бе под 25 процента.
Така през юли германската KfW банка придоби 20 процента дял в 50Hertz Transmission GmbH. Интерес към него имаше китайската State Grid Corporation. По-рано бе блокирана и сделка за Leifeld Metal Spinning.
Други европейски държави също спряха китайски покупки тази година. През февруари Франция спря продажбата на летището в Тулуза на китайски консорциум.